poniedziałek, 6 sierpnia 2012

#42 RECKA: Boli od patrzenia, to prawdziwy dramat.

Zapowiadana recenzja filmu MARGARET z 2011 roku, którego premiera w kraju odbyła się w ostatni piątek. Myślę, że nie zyskał się z powszechną akceptacją i dużą oglądalnością - stwierdzam to po ilości sprzedanych płyt dvd w przeciągu kilku miesięcy od wydania, a szkoda. Film zasługuje na gromkie brawa - dlaczego? Zapraszam na recenzje!
Na takie dramaty warto czekać miesiącami. Wstrząsająca scena wypadku na drodze jest przyczyną traumy głównej bohaterki ale nie tylko jej - tak bardzo bolesne sceny wstrząsnęły i mną gdy pierwszy raz oglądałem ten film. Co jeszcze w nim wstrząsającego i zasługującego na wyżej wspomniane brawa? Oto krótka recenzja:

Boli od patrzenia, to prawdziwy dramat.
MARGARET (2011)

część I: 17 lat.
Dramat nastolatki, która będąc świadkiem wypadku samochodowego przeżywa ogromną traumę. Nie może sobie z tym poradzić, stara się wszelkimi dostępnymi sposobami odreagować, uciec od emocji i zapomnieć o wydarzeniach. Losy w stylu Kieślowskiego, dramaty głównych bohaterów odczuwane przez widzów są ogromne i to nie Nowy Jork Allena, raczej kino w stylu Larryego Clarka.

część II: Kiedy Hulk pierwszy raz prowadził autobus.
Dokładnie przed THE AVENGERS, Mark Ruffalo zagrał w tym filmie. Jest to chyba jego najgorsza rola i mimo że to mała rolka drugoplanowa to nie znaczy, że należy do niej podejść olewająco. Co innego główna bohaterka grana przez Anne Paquin czy reszta jakże wyśmienitej obsady: Jean Reno, Matt Damon, Mathew Broderick czy Kieran Culkin. Minus jest taki, że Paquin nie pozwala się wykazać reszcie, emocjonujące aktorstwo (nie tylko w tym filmie, nawet pierwsza część X-MEN z jej rolką była wyśmienita) pozwala poczuć ten dramat całym ciałem.

część III: Reasumując – polecam.
To dramat na poziomie, nie ma tu ogromnych zawirowań, efekciarskich popisów montażysty czy ogromnej zawiłości fabuły. Film jest brudny, smutny, pradziwy i świetnie zagrany. Przekonujący – a to najważaniejsze. 

MARGARET (2011)
8/10
posterek:
gatunek: dramat
premierowo: 30 września 2011 (3 sierpnia 2012)
dyrekcja: Kenneth Lonergan
skrobacz: Kenneth Lonergan
przyaktorzyli: Kovacs z Kinomaniaka, Rouge z X-menów, Hulk z Avengersów, Leon zawodowiec i Jason Bourne
cytat: "Because... this isn't an opera! And we are not all supporting characters to the drama of your amazing life!"

Brak komentarzy: