piątek, 24 sierpnia 2012

#65 RECKA: Bronią bronią (i śmiechem)

I stało się, Niezniszczalni powracają na duży ekran z jeszcze większą dozą zabawy, akcji, naboi i wybuchów. W kinach króluje paczka twardzieli z lat 80 i 90tych, a ja mówię im stanowcze: Czemu nie? Recenzja THE EXPENDABLES 2!

W słowach kilku o twardzielach, którzy z kiepsko zapowiadającego się kina akcji w 2011 roku zrobili wybuchową beczkę śmiechu:

Bronią bronią (i śmiechem)
THE EXPENDABLES 2 (2012)

część I: Gdzie duch kina akcji został - przedmuchany.
Pierwsza część była znośna ale nie rewelacyjna. Po takim starcie myślałem, że jest to jednorazowa przyjemność w której grupa podstarzałych twardzieli ramie w ramie walczy z hordami ruskich / azjatów / amerykanów / (każda nacja jest dobra). Pół roku temu jak nie lepiej w sieci zaszumiało - Niezniszczalni powracają z dodatkową porcją akcji i postaci. Ot tamtego czasu szumiało do sierpnia. Seria plakatów, zwiastunów i efektownych reklam rozwalających ekran przeglądarki. Gdyby nie to, film byłby na dobrą plus czwórkę (szkoła się zbliża), a tak pozostał "prze!reklamowany".

część II: Te pościgi, te wybuchy!
Fabuła "dupy nie urywa" gdyż to klasyczny film sprzed 30 lat kiedy to "ci dobrzy" mszczą / odbijają / atakują "tych złych" tratując po drodze setki wrogo nastawionych "obcych". Ogrom naboi, wybuchów, Chuck Norris, strzelanin i krzyków jest oczywiście przytłaczający ale to w żaden sposób nie ma na celu uratowanie scenariusza. Ma po prostu cieszyć oczy, Chuck Norris, powodować zaciesz na twarzy i podnosić adrenalinę.

część III: Bruce, Arnold, Norris, Stallone, Li, Crews, Statham, JCVD itp.
Jedynym ratunkiem dla film są oczywiście "wstawki miedzy dialogami" czyli docinki bohaterów. Same dialogi są drętwe i bezsensowne, a oto dlaczego:
  • Stallone mówi jak mówi, więc jego akcent powinien się nazywać rambowy
  • Willis nie powinien się odzywać
  • Crews dalej mówi jak w reklamie
A co do zabawnych wstawek to twórcy podeszli z humorem do legend kina akcji i dzięki temu można usłyszeć przedrzeźnianie się ze Szklanej Pułapki, Terminatora (ile razy można usłyszeć "I'm back" albo klasyczne: "I will terminate you") Rambo i Transportera.

Kolejny bonus to jednorazowy powrót z emerytury legendy: Chucka Norrisa (w 3 części już się nie pojawi).

Odnośnie kontynuacji: Clint Eastwood, Harrison Ford i Nicolas Cage, Sean Connery, Steven Seagal i Wesley Snipes :)

THE EXPENDABLES 2 (2012)
7/10

posterek:

gatunek: akcja
premierowo: 17 (24) sierpień 2012
dyrekcja: Simon West
skrobacze: Sylvester Stallone, Richard Wenk
przyaktorzyli: Rambo, Terminator, Transporter, Strażnik Teksasu, McLane i wielu wielu innych
cytat: "Who do you think you are, Rambo?"

Brak komentarzy: