poniedziałek, 18 marca 2013

#146 RECKA / NA LUZIE: Kino specyficzne (część III: IN THEIR SKIN)


Uruchomiłem nową zakładkę 3xF na którą przepisałem recenzję, felietony i pewnie inne zawiłości związane w głównej mierze z filmami. Odświeżyłem resztę długich recenzji i pewnie jest to już trzecia zmiana wizualna recenzji. Pewnie to lepiej, gdyż staram się cały czas aby informacje o filmach były, krótkie, zwięzłe i na temat, a dodatkowo zabawne i sensowne. Zapraszam do kolejnej recenzji w dwóch odsłonach: Recki i kina specyficznego, filmem będzie: In Their Skin.

IN THEIR SKIN (2012)

Choć raz być kimś innym

część I: Jest to bardzo prosta historia, bez wszczynania niepotrzebnych zawiłości i komplikacji. Rodzina Hughesów chce spędzić spokojnie czas na wsi, przyjeżdża do swojej posiadłości i kolejnego dnia poznaje swoich nowych sąsiadów... Tak wygląda początek filmu zawieszonego w surowej stylistyce Lars'a von Tier'a, w napięciu Hitchcock'a i wyczuciu smaku rodem z europejskiej części Funny Games z 1997 roku. Zastanawiałem się chwile co napisać o tym widowisku aby nie zdradzić fabuły i pewnie muszę dodać, że jest to praktycznie solowy projekt pana nazywajacego się: Joshua Close. Tak, jest to pan znany z filmów takich jak: Egzorcyzmy Emily Rose (2005), Diary of the Dead: Kroniki żywych trupów (2007) czy Dzień, w którym zatrzymała się Ziemia (2008). Jego scenariusz, a za reżyserię odpowiada początkujący na dużym ekranie Jeremy Regimbal.

część II: Selma Blair razem z James'em D'Arcy i wyżej wymienionym Joshua odegrali świetne role. Selma znana głównie z cyklu Hellboy gra Mary, kochającą żonę i matkę w okresie wielu życiowych problemów. W sytuacji problemowej budzi się w niej demon i zdolna jest do ogromnego poświecenia aby ratować ukochanych. Podobnie jest z jej mężem, bezwzględnym i bezkompromisowym. Sam film utrzymany jest w bardzo spokojnym klimacie i nie sposób nie porównywać go z Funny Games / Funny Games U.S. gdyż mamy nawet podobne sceny, podobny  obrót spraw. Kolory są chłodne, "matowe i suche" i powodują prawdziwe dreszcze, szczególnie od połowy filmu kiedy nie mamy zielonego pojęcia co się wydarzy za kilka sekund.

W spojlerowych zdaniach (zaznacz aby przeczytać): Do dyspozycji lokatorów są takie bronie jak: nóż, strzelba, rewolwer. Pół filmu rozgrywa się na kanapie i łóżku. Nagość nie jest obca, nawet z "dziesięciolatkiem" obecnym w kadrze. Sąsiedzi łudząco przypominają naszych bohaterów, ten sam wiek, te same gesty i podobieństwo fizyczne - łatwo się domyślić co może być tematem filmu.

Ciekawostki:
  • Drugi tytuł (prawdopodobnie zastępczym) brzmi: Replicas, który również dużo mówi o całości dzieła.
  • Film w pełni został wyprodukowany i nakręcony w Kanadzie.
posterek:
reasumując
muzyka: 6/10
scenariusz: 9/10
efekty: 6/10
aktorstwo: 9/10
frajda: 7,5/10

na Tumblr

Brak komentarzy: