wtorek, 23 kwietnia 2013

#170: POD LUPĄ: James McAvoy (I)

Dorastał wraz z siostrą Joy w Glasgow. Jako dziecko marzył, by zostać misjonarzem. Kiedy miał siedem lat, jego rodzice rozwiedli się. Trenował boks, szermierkę i rugby. Mając 16 lat zadebiutował na dużym ekranie w thrillerze Bliski pokój (The Near Room z 1995). W 2000 roku ukończył Szkocką Królewską Akademię Muzyki i Dramatu w Glasgow. Po udziale w miniserialu HBO/BBC Kompania Braci (Band of Brothers z 2001), wystąpił w roli Leto Atrydy II w miniserialu TV-Hallmark Dzieci Diuny (Children of Dune wyprodukowany w 2003 roku), będącego adaptacją powieści Franka Herberta. Obecnie jeden z najbardziej rozpoznawanych brytyjskich aktorów, który w 2013 roku wystąpi na ekranach kin aż 3 razy. Czytając dalej poznacie najważniejsze filmy z udziałem Jamesa McAvoya.

CZĘŚĆ I (1995 - 2006)

FILMOGRAFIA

2013: Filth jako Bruce Robertson

2013: Trans (Trance) jako Simon

2013: Welcome to the Punch jako Max Lewinsky

2011: X-Men: Pierwsza klasa (X-Men: First Class) jako Charles Xavier

2009: Ostatnia stacja (The Last Station) jako Valentin Bułhakow

2008: Wanted - Ścigani (Wanted) jako Wesley Gibson

2007: Zakochana Jane (Becoming Jane) jako Tom Lefroy

2007: Pokuta (Atonement) jako Robbie Turner

2006: Miłosna układanka (Starter for Ten) jako Brian Jackson

2006: Penelope jako Max

2006: Ostatni król Szkocji (The Last King of Scotland) jako dr Nicholas Garrigan

2005: Opowieści z Narnii: Lew, Czarownica i stara szafa (The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe) jako Pan Tumnus

2004: Ja w środku tańczę (Inside I'm Dancing) jako Rory O'Shea

2004: Wimbledon jako Carl Colt

2004: Zemsta Hebalończyka (Strings) jako Hal (głos)

2003: Jaskrawe młode rzeczy (Bright Young Things) jako Simon Balcairn

2002: Królowa Bollywood (Bollywood Queen) jako Jay

2001: Basen (Swimming Pool – Der Tod feiert mit) jako Mike

1997: Sanatorium poetów (Regeneration) jako Anthony Balfour

1995: Bliski pokój (The Near Room) jako Kevin Savage

filmy na czerwono zostaną omówione poniżej

Początki (1995 - 2003) 
Bliski pokój (The Near Room) był pierwszym filmem, rozpoczynającym wielką wspinaczkę na górę sławy i pieniędzy młodego, 16-letniego Jamesa. Wcielił się w postać Kevina, tuż u boku świetnego aktora scenicznego, Andy’ego Serkisa, który kilka lat później przeobraził się w postać Goluma w trylogii Petera Jacksona. Dwa lata później został zauważony przez Glena MacPhersona, kolegę reżysera filmu Sanatorium poetów z 1997 gdzie został obsadzony gdzieś w roli trzeciorzędowej (ale zawsze). W 2000 roku ukończył Szkocką Królewską Akademię Muzyki i Dramatu w Glasgow i zaraz po inauguracji dostał się na plan niemieckiej produkcji Swimming Pool - Der Tod feiert mit, która moim zdaniem, była punktem zwrotnym, pokazującym na co stać niespełna dwudziestoletniego McAvoya. Chyba przypadkowo pojawił się na planie filmu Bollywood Queen i wolałbym nie omawiać tej produkcji z racji bardzo opacznego wyboru aktora. Po udziale w miniserialu HBO/BBC Kompania Braci (Band of Brothers z 2001), wystąpił w roli Leto Atrydy II w miniserialu TV-Hallmark Dzieci Diuny będącego adaptacją powieści Franka Herberta jednocześnie dojeżdżając do Londynu na plan filmu Cudowne lata bohemy gdzie był otoczony plejadą hollywoodzkich gwiazd takich jak Michael Sheen (Underworld), Dan Aykroyd czy Jim Broadbent oraz swojego towarzysza z Children of Dune - Aleca Newmana.


Pierwsze kroki w wielkim kinie (2004 - 2006) 

Rok 2004 rozpoczął się niewinnie, mała rólka Steve’a w serialu Shameless (2004 - 2005) przyniosła mu nominację do nagrody Brytyjskiej Komedii w kategorii "najlepszy debiutant telewizyjny". Szkoda tylko, że rólka była epizodyczna mimo rosnącej popularności serialu (w dalszym ciągu emitowany w Wielkiej Brytanii) i wersji amerykańskiej. James zwrócił na siebie uwagę rolą Rory'ego O'Shey, irlandzkiego nastolatka chorującego na dystrofię mięśniową w dramacie Ja w środku tańczę (Inside I'm Dancing / Rory O'Shea was Here).
Inside I'm Dancing jest, moim zdaniem, jednym z najlepszych filmów z jego udziałem. Bardzo zabawny, cyniczny i przede wszystkim bardzo szczery. Niesamowity klimat o bardzo silnym oddziaływaniu na psychikę, gdyż jak mówi drugi tytuł: Rory O’Shea był Tutaj. Dlaczego zaznaczenie pobytu, istnienia Roryego jest tak istotne? Przekonajcie się sami.
Rok później wcielił się drugoplanową postać Fauna Tumnusa w kinowej adaptacji powieści fantasy C.S. Lewisa Opowieści z Narnii: Lew, Czarownica i stara szafa (The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe). Film przyniósł nie tylko duży zysk ale ogromne poparcie fanów powieści, a rzesze młodych widzów zostało zaczarowanych przemiłym, lekko roztargnionym Faunem. Opowieści z Narnii to jednak film na chwilę i w związku ze słabymi kontynuacjami zekranizowanie wszystkich części stało się praktycznie niemożliwe.
Zagrał tytułowego Joe Macbetha w Makbecie - uwspółcześnionej i zdecydowanie spłyconej wersji dramatu Szekspira stworzonej przez telewizję BBC, którego akcja toczy się w kuchni wykwintnej restauracji.

W 2007 roku Forest Whitaker dostał Oskara za pierwszoplanową rolę męską w filmie The Last King of Scotland. Zagrał tam dyktatora Idi Amina, a jego osobistego grał nikt inny jak James McAvoy. Historyczny dramat rozgrywający się w latach 70’ był nie lada wyzwaniem dla aktora podbijającego Hollywood. Mimo wszystko, sztuka ta udała mu się rewelacyjnie, za co został doceniony nominacją do nagrody BAFTA, którą oczywiście otrzymał w 2006 roku w kategorii Dorastający Gwiazdor. Film jest świetnym kinem dramatycznym, psychologicznym i oczywiście historycznym, lecz problemy emocjonalne i moralne doktora są zdecydowanie bardziej poruszające niż dwulicowy Whitaker, który również na przełomie 2006 – 2008 mógł zagościć w blasku fleszy. 

autor: Maciek 'Temptershell' Wojtoń
edycja: MrNollaig
informacje: imdb.com / filmweb.com / wiedza własna

Brak komentarzy: