niedziela, 23 czerwca 2013

#194 [R] Banany to okrutny stereotyp

Wszyscy znają historię małej Dorotki, która trafiła do magicznej krainy Oz i chcąc wrócić do domu, wyruszyła na spotkanie Wielkiego i Potężnego Czarnoksiężnika. Skąd jednak wziął się ów Czarnoksiężnik oraz zła czarownica, przed którą drży cała kraina Oz? O tym opowiada jeden z najnowszych filmów Sam’a Raimi’ego pt. Oz: Wielki i Potężny. Jest to prequel nakręconej w 1939 adaptacji powieści L. Franka Bauma Czarnoksiężnik z Oz.

Hasła kluczowe: duże dzieci | disney'owscy herosi | cyrk

OZ | DISNEY | RECENZJA | FANTASY | 2013 | KUNIS | FRANCO
OZ: THE GREAT AND POWERFUL (2013)
Banany to okrutny stereotyp

Zwiastuny zapowiadały malowniczą i barwną (jak to wszystkie twory Disney’a) opowieść o magii, bohaterstwie i ratowaniu świata przed złem. Raimi uzbrojony w techniki komputerowej animacji 3D stworzył magiczną i kolorową historię. Oscar Diggs jest aroganckim iluzjonistą cyrkowym pracującym w Kansas, który nie boi posunąć się do kłamstwa, wyzysku i oszustwa po to tylko aby wycisnąć z prostego tłumu trochę grosza, bądź uwieźć niczego nie świadomą białogłowę. Nie jest więc sztandarowym pierwszoplanowym herosem disney’owskim lecz, jak łatwo się domyśleć, zostaje zmuszony (przez przeciwności losu o zielonym odcieniu skóry) do zmiany postępowania i sposobu myślenia. Jednak nim do tego dojdzie musi uratować świat przed okrutną czarownicą aby nie zawieść mieszkańców magicznej krainy. Oscar wcisną im, że jest przepowiadanym bohaterem, który pokona złą wiedźmę (co właściwie czyni, więc nie jest to wciskanie ciemnoty jak się zdawało na początku).
W rolę tytułowego Wielkiego i Potężnego wcielił się James Franco (znany też z roli Harry’ego Osborn’a w Spider-manie). Na planie towarzyszyli mu m. in. Mila Kunis, Rachel Weisz czy Zach Braff. Na słowa uznania zasługuje niewątpliwie Franco. Na początku filmu miałem ochotę wytargać go za ucho za jego arogancki stosunek do publiki i współpracowników. W miarę postępu fabuły zyskiwał moją coraz to większą sympatię by na koniec stać się prawdziwym bohaterem ratującym świat przed złem.
Montaż i efekty specjalne również zasługują na pochwałę. Nie miałem okazji podziwiać tego dzieła w pełnej krasie 3D (nie jestem fanem tego typu fanaberii) jednak ogromna barwność obrazu, dobre efekty wizualne i dźwiękowe nawet w formacie 2D stoją na wysokim poziomie.
Raimi umieścił w swoim filmie sporo odniesień do pierwowzoru jak na przykład walka z lwem, armia strachów na wróble, czy podróż drogą z żółtej cegły. Jest to swoisty hołd złożony starszej wersji filmu a w szerszym kontekście całej kinematografii, a użyty w finałowej scenie walki między dobrem a złem wynalazek jest tego najlepszym przykładem.

Oz: Wielki i Potężny jest to kawał ładnie skrojonego kina, które przyciągnie młodszego widza a i starszego nie pozostawi bez satysfakcji.

autor: MrNollaig  

OZ: THE GREAT AND POWERFUL (2013)
Maciej: 7,5/10MrNollaig 7/10
7,25/10

posterek:
gatunek: fantasy
premierowo: 14 luty (8 marzec) 2013
dyrekcja:  Sam Raimi
skrobacze: Mitchell Kapner, David Lindsay-Abaire
przyaktorzyli: Nowy Goblin ze Spier-Man 3, Lori z Teda, Evy z Mumii
cytat: “Did those crows just say we're gonna die?"Brak komentarzy: