wtorek, 25 czerwca 2013

#197 [K] Filmowe słówka, czyli słownik pojęć filmowych (1)

Czasami kupuję DVD Director’s cut z All-Star w obsadzie i dziwię się dlaczego ten zakupiony remake jest tak kiepski, gdyż mimo kręconych scen podczas magic hour spadł do kategorii Bomb movies. Jeżeli nie wiecie co oznacza CGI, Cliffhanger czy DTS to polecam mój słowniczek „Filmowe słówka”. Przed Wami część 1, w której pojawią się hasła na literę:
A B C D E F G H I J M N  O P R S T U V W X Y Z

KINO NOWEJ PRZYGODY | KICK-OFF | MACGUFFIN | MARTINI SHOT | PREQUEL | PREVIEW | REBOOT | ROUGH CUT | SUSPENS | SCREEN TEST


Na literkę K:

KINO NOWEJ PRZYGODY – termin filmoznawczy utworzony przez Jerzego Płażewskiego na określenie ożywienia i odnowienia filmu przygodowego, jakie zapanowało w kinie amerykańskim w drugiej połowie lat 70. XX wieku, po premierze Gwiezdnych Wojen i Bliskich spotkań trzeciego stopnia, prowadząc do powstania wielu wysokobudżetowych widowisk przeznaczonych dla szerokiej publiczności. Co przez to rozumieć: wyosokobużdetowe produkcje z gatunków kina akcji, sensacji, przygody, aż po kino familijne, science fiction, fantasy i katastroficzne.
Dynamiczna akcja, atrakcyjność efektów wizualnych, odgórnie nałożona cenzura na brutalne sceny przemocy, wyuzdanego seksu (w ogóle seksu i erotyki nie ma w tym kinie poza buziakami w policzek). Kino Nowej Przygody to przede wszystkim obfitość efektów specjalnych, wspaniałe lokacje i triki, które przyciągną młodego widza jak również zainteresuje rzesze starszej publiki.


KICK-OFF – to nic innego jak rozpoczęcie planu zdjęciowego.

Na literkę M:

MACGUFFIN - termin wprowadzony przez Alfreda Hitchcocka w 1939. Oznacza on element fabuły w filmie, który nie ma żadnego wpływu na główną linię fabularną. Ma jedynie za zadanie popchnąć główną fabułę do przodu bądź motywować bohatera. Często motyw ten jest dwuznaczny i nie do końca określony; jest wolny w interpretacji i bardzo ogólnikowy. Przykładem MacGuffina w filmach jest Święty Graal, poszukiwany przez Indiana Jonesa. Inny przykład to postać R2-D2 w Gwiezdnych Wojnach.

MARTINI SHOT – ostatni dzień zdjęciowy. Nazwa pochodzi od „symbolicznego” przyjęcia gdzie Martini leje się strumieniami (buahahaha).

Na literkę P:

PREQUEL– poprzednik, dzieło opowiadające o wydarzeniach wcześniejszych niż opisane w pierwowzorze. Prequele zazwyczaj powstają później niż oryginalne dzieło i często są w nich wyjaśniane wątki i zdarzenia, o których opowiadała główna część. Przykładami mogą być: Gwiezdne Wojny 1-3, X-Men: First Class czy dwa seriale Bates Motel (prequel filmu Psychoza) i Hannibal (prequel Czerwonego Smoka).

PREVIEW – zmontowane sceny filmu w celach promocyjnych. Są to zwykle urywki nie zdradzające całości fabuły, a wystarczające do rozkręcenia kampanii reklamowej.

Na literkę R:

REBOOT – termin określający film podejmujący tematykę wcześniejszego bądź wcześniejszych filmów z serii, niebędący jednak ich bezpośrednią kontynuacją ani prequelem. Jest to film rozpoczynający nową serię opowiadającą o konkretnej postaci lub wprowadzającą znany wątek.
Przykładem reboota może być Incredible Hulk z 2008 roku bądź też nolanowska seria o Batmanie, zapoczątkowana w 2005 przez film Batman: Początek. Reboota doczekał się również Spajder, który po trylogii Raimiego po bardzo krótkim czasie doczekał się filmu pt. Niesamowity Spider-Man z 2012. Za reboot uważany jest także Piątek, trzynastego z 2009 roku. Popularnym przykładem filmowego reboota jest również kilkakrotnie wznawiana seria o Godzilli (w tym nowa produkcja przewidziana na rok 2014)

ROUGH CUT – film po pierwszym „posklejaniu”. Roboczy montaż zwykle nie posiada efektów specjalnych i własnej muzyki, a do podniesienia standardów dodaje się muzykę z innego filmu (na licencji dystrybutora). Głośnym „problemem” był wyciek takiej suchej wersji filmu X-Men Geneza: Wolverine

Na literkę S:

SUSPENS - chwyt narracyjny, stosowany w filmach lub powieściach polegający na okresowym wstrzymaniu (zawieszeniu) biegu akcji i jej emocjonalnym wyciszeniu używany w celu wzmożenia napięcia albo zaskoczenia widza lub czytelnika niespodziewanym zwrotem akcji lub poprzedzający moment grozy. Pozwala on osiągnąć zwielokrotniony efekt dramaturgii.

SCREEN TEST – zdjęcia próbne aktora.

Przygotował: Maciej „temptershell” Wojtoń
Informacje: wikipedia, magazyn FILM, imdb

Brak komentarzy: