piątek, 19 lipca 2013

#233 [D] Od KINO ŚWIAT: Kochankowie z Księżyca

Jeden z najlepszych dramatów ostatnich lat. Sprawa jest poważna, gdyż w opisie produkcji widziałem hasło: „komedia” a tak naprawdę początkowy śmiech zostaje wchłonięty przez bardzo poważny temat filmu. Otóż dwunastoletni kochankowie uciekają na koniec świata, a w pogoń za nimi wyrusza cała armia rozgoryczonych dorosłych. 
Powinienem napisać od początku jak to się stało, że wpadła mi w ręce cudowna płyta DVD z filmem Kochankowie z Księżyca w bardzo ładnym książkowym wydaniu. Tak się fantastycznie składa, że rozpoczynam współpracę z wydawcą i dystrybutorem filmów - KINO ŚWIAT, a na dobry początek dostaję do zrecenzowania film Moonrise Kingdom w reżyserii Wesa Andersona. Zapraszam na recenzję i rozkładanie na czynniki pierwsze produktu pierwszej klasy!

Romeo i Julia od linijki i kompasu

Od kogo ten film: Kino Świat jest jednym z największych dystrybutorów filmowych w kraju. Firma powstała w 2001 roku i działa nieprzerwanie pod czujnym okiem Prezesa firmy Tomasza Karczewskiego. To  Kino Świat jest dystrybutorem działającym na wielu polach dystrybucji,  niezależna firma podająca widzom na tacy filmy na wszystkich polach eksploatacji: w kinach, na nośnikach DVD czy Blu-Ray. Kino Świat zbiera prestiżowe nagrody i wyróżnienia, chociażby dwukrotnie nagrodę Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej dla najlepszego dystrybutora polskich filmów. Jakby tego było mało, należy pamiętać, że nie tylko krajowe filmy się liczą, w repertuarze tej firmy możemy znaleźć błyskawicznie po premierze kinowej zagraniczne blockbustery czy też bardzo emocjonujące i wciągające Kino Europejskie, od thrillerów duńskich po gorące, francuskie romanse – to wszystko i wiele, wiele więcej proponuje Kino Świat. (Podpieram się informacjami od zaprzyjaźnionego Salonu Filmowego MN)

Kto reżyseruje: Wes Anderson, wielokrotnie nagradzany 44 letni Amerykanin uznanie zdobył takimi produkcjami jak Trzech facetów z Teksasu (Bottle Rocket) czy Podwodne życie ze Stevem Zissou, a za Fantastyczną Panią Lis nominacje do Oskara. Od końca lat 90’ reżyseruje również reklamy telewizyjne bardzo znanych marek i zbiera fantastyczne opinie. W filmie Kochankowie z Księżyca możemy dostrzec pewne wzorce, jakimi charakteryzuje się Anderson. Bohaterowie wystrzegają się pragmatyzmu i ich działania często są irracjonalne. Sceny w filmie są symboliczne, częste ujęcia na detale i zbliżenia, a kamera jest wręcz okropnie statyczna. Przerywniki w postaci narratora opisującego tło historyczne filmu są już chyba podpisem reżysera i jednym z najdziwniejszych zabiegów jakie widziałem. Za scenariusz poza Wesem Andersonem odpowiada Roman Coppola, syn słynnego reżysera Francisa Forda Coppoli i brat reżyserki Sofii. Z Wesem współpracował przy kuriozalnej komedii Pociąg do Darjeeling oraz podkładał głos w Fantastycznej Pani Lis. Jest producentem filmu siostry Bling Ring oraz początkującym reżyserem, który poza teledyskami zespołów: The Strokes, Moby'ego, Daft Punk, Wycleff Jean i Fatboy Slim, nakręcił CQ i A Glimpse Inside the Mind of Charles Swan III z Charlie Sheenem i Billem Murray’em.

Kto występuje: Bruce Willis czyli legenda kina akcji, tym razem w nietypowej roli, bardzo poważnej jak na klimaty ocierające się o ironiczne pokazanie lat 60’. Edward Norton – genialny aktor dramatyczny, a moim zdaniem jeszcze lepszy – komediowy. Nominowany do prestiżowych nagród ponad tuzin razy. Grał w takich filmach jak Czerwony Smok czy Podziemny Krąg. Ostatnio mogliśmy go widzieć w filmie Dziedzictwo Bourne’a. Bill Murray to 62 letni człowiek orkiestra, wpisał się w historię kina swoimi przekomicznymi kreacjami chociażby w Pogromcach Duchów lub w Dniu Świstaka. Pozostałe role to przede wszystkim Frances McDormand i Tilda Swinton. W głównych rolach Sama i Suzy wcielają się młodziutcy początkujący aktorzy, gdyż jest to ich wielki ekranowy debiut. Jared Gilman zagra w tym roku w filmie Elsa & Fred, a Kara Hayward w dalszym ciągu czeka na swoją kolejną rolę.

Nagrody? Nagroda Gotham za najlepszy film fabularny, BSFC za najlepszą muzykę. Poza tym 23 nominacje do prestiżowych nagród filmowych takich jak Oskary (najlepszy scenariusz oryginalny), Złot Glob (najlepsza komedia) czy BAFTA (najlepszy scenariusz oryginalny).

❶ RECENZJA
Historia miłosna w stylu retro. Lata 60’, malutka wyspa i romans młodocianych outsiderów to wystarczy aby stworzyć wysoce infantylny dramat gdzie nie sposób oderwać oczu od pastelowych kolorów, a kreacje są tak przejaskrawione, że momentami nie można przestać się śmiać. Kolejny obraz Andersona, w którym mimo skomplikowanych realiów i poważnych tematów zapominamy o świecie i pozwalamy się porwać uroczej kolorystyce i wyrazistym postaciom. 
Fabuła skupia się na dwójce dwunastolatków, którzy po rocznej korespondencji postanawiają razem uciec na odległe krańce swojej wyspiarskiej krainy. On – sierota i harcerz (chyba z przypadku), ona – najstarsza ze swojego rodzeństwa, nadpobudliwa pannica marząca o wielkiej przygodzie i oni – grupa dorosłych wyruszająca w pościg na przekór pierwszej miłości.
Aktorstwo zachwyca, ale nie to Willisa czy Nortona, a tej malutkiej parki. Ich tańce, zabawy i szalenie głupiutkie działania, kończąc na pseudodorosłych dialogach stają się najlepszym duetem ekranowym ostatnich lat. Co do samych dorosłych, po pierwsze wyglądają kuriozalnie – Edward Norton w obcisłych, krótkich harcerskich spodenkach jak i Bruce w kusych czarnych policyjnych spodniach z długaśnymi białymi skarpetami. Mamy oczywiście niezastąpioną Tilde Swinton, będącą poważnym pracownikiem Opieki Społecznej.
Sam tytuł nie jest ani przekombinowany, ani za prosty. "Moonrise Kingdom" to nazwa własna pewnej zatoczki w filmie, a jak to się stało, że ten tytuł świetnie oddaje ducha filmu - tajemnica, którą należy rozwikłać samodzielnie podczas seansu.

❷ ANALIZA
Plakat – nie ma tu kombinowania, przestawiania i fotoshopowania (za dużo). Istotne są detale, każdy szczegół dopracowany zarówno na posterze festiwalowym (ciemny) jak i oficjalnym – kinowym / z wydań płytowych. Możemy znaleźć za główną obsadą wielki obraz scenografii przypominający krajobraz z filmu. Mamy również nazwę zatoczki na czarnej tabliczce i potrzebne dane zdjęcia (pora roku i data). Wszystko wygląda, jakby po nakręceniu filmu zebrano wszystkich, ubrano raz jeszcze w kostiumy, ale już bez charakteryzacji zmuszono do fotografowania. Część osób jest zrezygnowana albo znużona kolejną sesją zdjęciową.
Ujęcia kamery i zdjęcia – szalenie statyczna kamera, praktycznie od linijki / statywu widać jazdę kamerową, od początku do końca wszystko zaplanowane w najdrobniejszych szczegółach. Niepowtarzalne dopracowanie ujęć, gdyż nie można uświadczyć postaci gdzieś w rogu ekranu, czy przekrzywionego horyzontu. Zawsze jest na środku, albo symetrycznie w pionie lub poziomie.
Detale – kolory są cudownie pastelowe, wszystko w odcieniach żółci i brązu, gdzieniegdzie kontrastując z błękitem, a przez to zielenią. Widzimy dokładnie drzewa porośnięte grzybami i porostami tak wyrazistymi jak nigdzie indziej. Piękna kamienista plaża czy obóz harcerski aż emanuje soczystością i ciepłem. Nie można oderwać wzroku od szczegółowo pokazanych sprzętów z tamtego okresu czy okładek książek. Widać, że wszystko jest dopracowane i zadbano o najmniejsze szczegóły.
Muzyka – głównie kompozycje Benjamina Brittena bardzo popularnego w tamtych czasach. Za ścieżkę dźwiękową odpowiada Alexandre Desplat – autor muzyki do takich filmów jak Drzewo Życia, Operacja Argo czy Wróg Numer Jeden, a lata temu nagradzany za film Jak zostać królem czy Ciekawy przypadek Benjamina Buttona. Motywem przewodnim jest utwór Françoise Hardy pod tytułem Le Temps de l'Amour.
Dystrybutorem jest KINO ŚWIAT, a samo wydanie jest polecane przez FILMBOX

recenzja i analiza: Maciej 'temptershell' Wojtoń
edycja: MrNollaig

plakat:
gatunek: dramat / komedia / romans
premiera: 
świat: 16.05.2012
kraj: 20.11.2013
reżyseria: Wes Anderson
scenariusz: Wes Anderson i Roman Coppola
obsada: John McClane ze Szklanej Pułapki, Narrator w Podziemnym Kręgu, Doktor Peter Venkman z Pogromców Duchów
cytat: "Jiminy cricket, he flew the coop!"

❸WYDANIE DVD
Opakowanie w formie książeczki z zamieszczoną płytą oprawione w okładkę plakatową. Sama książeczka obfituje w szczegółowe informacje dotyczące głównych ról, samej produkcji czy osiągnięć reżysera. Biografie aktorów są bardzo ciekawie napisane i sam dowiedziałem się kilka ciekawostek z życia Bruce Willisa czy Tildy Swinton. Na pierwszej i ostatniej stronie mamy ogrom informacji o filmie i wydaniu, a wszystkie teksty są wydrukowane złotą czcionką na wyblakłym, klimatycznym niebieskawym papierze. 
W menu płyty dostrzeżemy całą gawiedź bohaterów, a za nimi ruchome sceny z filmu – całość okraszona rewelacyjnym motywem przewodnim.

ILOŚĆ PŁYT: 1
DATA WYDANIA: 2013
RODZAJ PŁYT: jednostronne dwuwarstwowe
AUDIO: D.D. 5.1
VIDEO: 16:9 / 1.78.1 (anamorphic wideoscreen)
NAPISY: polskie
POLSKA WERSJA JĘZYKOWA:  jest D.D. 5.1
DODATKI, BONUSY, EXTRAS:
W dodatkach mamy międzynarodowy zwiastun filmu Kochankowie z Księżyca. Moonrise Kingdom z polskimi napisami oraz zwiastuny filmów:
Dom na końcu ulicy (2012), Bejbi Blus (2012), Imagine (2012), Weekend z królem (2012), Arbitraż (2012), Polowanie (2012), Piata pora roku (2012), Między wierszami (2012) i Kolekcjoner (2012).


ZA MATERIAŁ RECENZENCKI BARDZO DZIĘKUJĘ WYDAWCY: KINO ŚWIAT
WSZELKIE INFORMACJE NA TEMAT NOWOŚCI, ZAPOWIEDZI i KOLEKCJI DVD / BLU-RAY ZNADZIECIE POD TYM ADRESEM
a sam film …. możecie znaleźć klikając na tytuł w wyżej zamieszczonej analizie :)

Brak komentarzy: