środa, 24 lipca 2013

#241: POD LUPĄ: James McAvoy (II)

Dorastał wraz z siostrą Joy w Glasgow. Jako dziecko marzył, by zostać misjonarzem. Kiedy miał siedem lat, jego rodzice rozwiedli się. Trenował boks, szermierkę i rugby. Mając 16 lat zadebiutował na dużym ekranie w thrillerze Bliski pokój (The Near Room z 1995). W 2000 roku ukończył Szkocką Królewską Akademię Muzyki i Dramatu w Glasgow. Po udziale w miniserialu HBO/BBC Kompania Braci (Band of Brothers z 2001), wystąpił w roli Leto Atrydy II w miniserialu TV-Hallmark Dzieci Diuny (Children of Dune wyprodukowany w 2003 roku), będącego adaptacją powieści Franka Herberta. Obecnie jeden z najbardziej rozpoznawanych brytyjskich aktorów, który w 2013 roku wystąpi na ekranach kin aż 3 razy. Czytając dalej poznacie najważniejsze filmy z udziałem Jamesa McAvoya.

CZĘŚĆ II (2007 - 2013)

FILMOGRAFIA

2013: Filth jako Bruce Robertson

2013: Trans (Trance) jako Simon

2013: Welcome to the Punch jako Max Lewinsky

2011: X-Men: Pierwsza klasa (X-Men: First Class) jako Charles Xavier

2009: Ostatnia stacja (The Last Station) jako Valentin Bułhakow

2008: Wanted - Ścigani (Wanted) jako Wesley Gibson

2007: Zakochana Jane (Becoming Jane) jako Tom Lefroy

2007: Pokuta (Atonement) jako Robbie Turner

2006: Miłosna układanka (Starter for Ten) jako Brian Jackson

2006: Penelope jako Max

2006: Ostatni król Szkocji (The Last King of Scotland) jako dr Nicholas Garrigan

2005: Opowieści z Narnii: Lew, Czarownica i stara szafa (The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe) jako Pan Tumnus

2004: Ja w środku tańczę (Inside I'm Dancing) jako Rory O'Shea

2004: Wimbledon jako Carl Colt

2004: Zemsta Hebalończyka (Strings) jako Hal (głos)

2003: Jaskrawe młode rzeczy (Bright Young Things) jako Simon Balcairn

2002: Królowa Bollywood (Bollywood Queen) jako Jay

2001: Basen (Swimming Pool – Der Tod feiert mit) jako Mike

1997: Sanatorium poetów (Regeneration) jako Anthony Balfour

1995: Bliski pokój (The Near Room) jako Kevin Savage

filmy na czerwono zostaną omówione poniżej

Cudowny rok niezauważalnych dramatów (2007)
Rok 2007 w kinach na świecie otwiera film Zakochana Jane. Jest to biografia Jane Austen, która jako nieznana jeszcze pisarka wplątuje się w romans z młodym Irlandczykiem. Nie jest to do końca śledzenie losów Austen, a lekka, powabna historia miłosna, w której James występuje w roli Toma Lefroy’a. Młody panicz z Londynu, zesłany na prowincję przez bogatego wuja, poznaje Jane. Na początku są pewne zgrzty między bohaterami lecz jak wiemy – dochodzi do ocieplenia „stosunków”. Osobiście film nie przypadł mi do gustu, a to pewnie za sprawą innych biografii zakochanych pisarzy (Szekspir i Molier). Produkcja tylko za sprawą Anne Hathaway zdobył uznanie krytyków, zdobyła kilka nominacji i nic więcej.
Tego samego roku na wakacjach można było obejrzeć Pokutę (Atonement) – jeden z najlepszych dramatów jakie widziałem. Kolejna produkcja kostiumowa, w której widzimy upalne lato roku 1935. Syn służącej zakochany po uszy w Cecilii Tallis jest nieostrożny i przez niedopatrzenie pozwala siostrze swojej ukochanej dojrzeć obscenicznej sceny z jej udziałem. Siostra Briony (w tej roli Saoirse Ronan) opowiada o zajściu reszcie rodziny. Sytuacja się komplikuje i… no właśnie co dalej – zapraszam do seansu. W tej produkcji McAvoy nie jest tak widoczny jak Keira Knightley i to ona przyćmiewa jego kreację. Pokuta zdobywa uznanie krytyków i film zbiera Oscara, Złote Globy i BFTA, a dla Jamesa dalej nic.

Pokuta (2007)Zakochana Jane (2007)

Efektownie wbicie w blask fleszy (2008 - 2011)
Timur Bekmambetow to reżyser niesłychany. Obecnie jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych Rosyjskich twórców filmów akcji. Po niebywałym sukcesie dwóch filmów na kanwie powieści Siergieja Łukcjanienki (Straż Nocna / Straż Dzienna) ma plan na film akcji z zaskakującą obsadą. Wanted powstały w 2008 roku to świetna fuzja amerykańskiego kina akcji i rosyjskiej finezji. W obsadzie obok Angeliny Jolie i Morgana Freemana mamy gwiazdę rosyjskiego kina Konstantina Chabienskiego. W roli głównej jest James i to ta produkcja zapada najbardziej w pamięć. Fabuła jest pokręcona, sceny dziwaczne i oczywiście przeczące prawom fizyki, a aktorstwo fenomenalne. Do roli Wesleya brano pod uwagę kilkunastu aktorów ale to McAvoy przykuł uwagę reżysera, gdyż pasował idealnie do roli o jakiej możemy poczytać w komiksie o tym samym tytule, który stał się kanwą dla całej produkcji.
2009 roku wychodzi film pt. Ostatnia Stacja, w którym epizodyczną rolę ma James. Oto opis dystrybutora: Zofia (Helen Mirren) od prawie 50 lat jest ukochaną żoną, muzą, kochanką i oddaną sekretarką wielkiego pisarza Lwa Tołstoja (Christopher Plummer). Urodziła mu 13 dzieci, sześć razy przepisała odręcznie "Wojnę i pokój". Kiedy więc dowiaduje się, że zgodnie ze swoją nową filozofią życiową Lew planuje przekazać majątek oraz prawa do swoich dzieł narodowi rosyjskiemu, zdesperowana kobieta nie cofnie się przed żadnym podstępem, aby zawrócić męża z drogi prowadzącej do ubóstwa, ascetyzmu, celibatu i poświęcenia dla innych. W posiadłości Jasna Polana wśród przyjaciół i krewnych mistrza zawiązują się sojusze, tkana jest sieć misternych intryg, odradzają się stare namiętności i wybuchają piękne nowe historie miłosne.

Ostatnia stacja (2009)Wanted - Ścigani (2008)X-Men: Pierwsza klasa (2011)

Jak widzimy, bazą filmu są biograficzne fragmenty znanego pisarza, a McAvoy gra w niej Valentina Bułgakova. Jak gra – warto obejrzeć ale poza nominacjami do Oskara – szału nie było.
X-men: Pierwsza Klasa to całkiem nowy gatunek filmu z jakim ten młody aktor musiał się zmierzyć. Myślę, że na początku podchodził on jak pies do jeża ale koniec końców – była to jego jedna z najlepszych ról. McAvoy jako mutant – Profesor X (zanim został Profesorem X) nie dość, że starał się dorównać Patrickowi Stewartowi to jeszcze sprostać wymaganiom fanom komiksu. Pierwsza Klasa to przeinaczona wersja kilku serii wydawnictwa Marvel gdyż nie dość, że zmieniają się bohaterowie (mutanty z New X-Men i New Generation) to jeszcze łączy wątki z pierwszej trylogii i tworzy fuzję całego filmowego uniwersum. James spisuje się nieźle choć aktorsko konkuruje z kolegą z planu - Michaelem Fassbenderem grającego młodego Magneto. Według mnie film okazał się strzałem w dziesiątkę, nie tylko dla zagorzałym fanatyków komiksu, którzy długo nie doświadczyli dobrego filmu z mutantami (zaznaczam – dobrego) jak i dla miłośników dobrego kina przygodowego.

Praca skutkuje (2012 - obecnie)
O filmach z tego roku już troszkę pisałem. 2013 to wielkie zaskoczenie, ponieważ po światowej premierze filmu Czas Zapłaty do kin trafia Trans, a na jesień zapowiada się bardzo brutalne i brudne widowisko pt. Filth.
Zapraszam do recenzji Welcome To The Punch
Oraz filmu Trance

Filth (2013)Czas zapłaty (2013)Trans (2013)

Za rok zobaczymy kontynuację First Class: X-Men: Days of Future Past
Nie mogę się doczekać.
autor: Maciek 'Temptershell' Wojtoń
edycja: MrNollaig
informacje: imdb.com / filmweb.com / wiedza własna

Brak komentarzy: