środa, 7 sierpnia 2013

#248 [QS] Nadrabianie zaległości (II)

Na ruszt biorę filmy różne, część z nich to niebywale skonstruowane dobre kino, a inne w to tytuły, które mimo niezłej kampanii reklamowej okazały się produktem marnym, aby nie powiedzieć – mizernym. Nadrabiam zaległości z półrocza i krótko opisuje w quickly-said. Zapraszam!

PASSION | NOW YOU SEE ME | INTO THE WHITE | MUD | INDIE GAME – THE MOVIE | RECENZJA | 2013 | ZALEGŁOŚCI


INDIE GAME – THE MOVIE / Indie Game – The Movie (2013)
OniryzMovie ocenia: ●●●●●●●●●
Coś o filmie: Jeden z najlepszych dokumentów tego roku, a już na pewno najlepszy dokument dotyczący produkcji gier i problemów młodych, niezależnych twórców tej elektronicznej rozrywki. Indie Game przybliża nam losy producentów gry Super Meat Boy oraz samodzielnego twórcy relaksacyjnej niezależnej gry Fez. Poznajemy programistów i towarzyszymy im do premier ich produktów zahaczając o twórcę przełomowej gry jaką jest Braid. Dokument zakreśla odbiorcy czym jest rynek gier niezależnych, czym się one charakteryzują i jak bardzo ciężkie jest życie programistów. Nie ma ani słowa o wielkich koncernach, które w tysiąc-osobowej załodze pracują nad megahitami sprzedawanymi za ciężkie pieniądze, a w zamian za to słuchamy wyznań osób, które wkładają wszystkie swoje oszczędności, czas i zdrowie aby ukończyć pracę ich życia, pracę za którą gotowi są umrzeć. Świetny montaż, uspokajające krajobrazy i prawie patetyczne ujęcia to ogromny plus w i tak – nostalgicznej opowieści o praktycznie martwym duchu gier telewizyjnych przełomu lat '80 i '90. Sam będąc konsumentem i graczem właśnie takich gier byłem poruszony tym oto filmem. Mam możliwość grać w nie jedną, a dwie gierki jednego z bohaterów produkcji i po seansie zacząłem darzyć go ogromnym szacunkiem za to co zrobił. Polecam film, nie tylko graczom, a każdej osobie, która liczy się z technologią.

MUD / Uciekinier (2013)
OniryzMovie ocenia: ●●●●●●●●●●
Coś o filmie: Wzruszająca historia i współczuciu, przyjaźni i dobroci. Tytułowy uciekinier, grany przez Matthew McConaughey’a, to ścigany przez prawo bezdomny, koczujący na malutkiej wysepce wśród bagien Florydy. Przypadkiem napotykają go dwaj chłopcy i od samego początku znajomości ciekawość zbliża trójkę do siebie, znajomość poza plusami niesie za sobą wiele niebezpieczeństw i nowych problemów jakie dla nastolatków są całkiem nowym życiowym doświadczeniem. Znajomość z uciekinierem niewątpliwie jest nowym przeżyciem, a pomoc wyjętemu spod prawa to już na pewno wielka rzecz, czy dobra – oceńcie sami. W rolach głównych: Tye Sheridan, Sam Shepard, Michael Shannon, Sarah Paulson i Reese Witherspoon. Za scenariusz odpowiada Julie Monroe razem z reżyserem Jeffem Nicholsem. Świetna scenografia, klimat i emocjonujące sceny z bardzo konkretnymi dialogami składają się na bardzo dobry film. Nie ma zbędnego marudzenia, pierdzielenia od rzeczy i szalonego dramatyzmu, jest to film przejmujący i rzeczowy, wart obejrzenia.

NOW YOU SEE ME / Iluzja (2013)
OniryzMovie ocenia: ●●●●●●●●●●
Coś o filmie: Iluzja to bardzo ciekawy zwrot w kinie. Na tyle ciekawy aby zachęcił osoby poszukujące powiewu intrygi w stylu Ocean’s 11 i nie przekombinowany jak większość blockbusterów lata. Mogę w stu procentach produkcję zaliczyć do nurtu Kina Nowej Przygody gdyż film z Jesse Eisenbergiem i Markiem Ruffalo jest zarówno dynamiczny, zaskakujący jak i intrygujący i pomysłowy. Historia iluzjonistów kradnących ogromne sumy pieniędzy w sposób „magiczny” to przygoda dla każdego. Inteligentne dowcipy i efekciarskie sceny pokazów sztuki magicznej to cechy prawdziwego ducha X Muzy. W rolach głównych mamy również Woody’ego Harrelsona, Dave’a Franco czy legendy kina: Michael’a Caina i Morgana Freemana. Nie mogę się doczekać wydania DVD albo lepiej - Blu-Ray, gdyż poza kinem, takie popisowe numery, zgrabne efekty specjalne i dobra obsada powinny gościć w domowym zaciszu częściej.

PASSION / Passion (2012)
OniryzMovie ocenia: ●●●●●●●●●●
Coś o filmie: Najnowszy film Briana De Palmy to thriller bardzo słaby i monotonny. Kilka scen (tak jak plakat i trailer) sili się na miano thrillera erotycznego, ale cały erotyzm razem z pierwszymi minutami filmu diabli wzięli. Urocza Rachel McAdams, znana chyba tylko z filmu Polowanie na Druhny oraz cudowna Noomi Rapace (trylogia Millennium, Prometeusz) będąca jedyną silną podporą filmu, starają się wykrzesać w tej produkcji jakiś romansik, jakąś intrygę, kobiece pasje i namiętności. Sztuka ta nie wychodzi jak należy, a może w ogóle nie dochodzi do skutku. Kilka muśnięć warg aktorek przyprawione wzburzoną atmosferą nie jest w stanie mnie przekonać do produkcji. Mamy kilka motywów z poprzednich dzieł De Palmy, ale w tym wypadku wszystko zamiera, w ani jednej scenie nie ma konkretnego dramatyzmu, a zapowiadany szok w finałowej scenie jest głęboko dyskusyjny. Obejrzałem tylko dla Noomi i trzeba przyznać, że z jej filmografii można to coś pominąć. Film nie tyle wciągający co meczący.

INTO THE WHITE / Śniegi Wojny (2012)
OniryzMovie ocenia: ●●●●●●●●●●
Coś o filmie: Bardzo dobry film oparty na faktach, a zrealizowany z komediowym zacięciem. Historia pilotów alianckich i III Rzeszy zmuszonych do współpracy w celu przeżycia srogich warunków skandynawskich gór. Ciekawa obsada, dobre aktorstwo i świetne sceny, jakby było mało to muszę dodać, że film balansuje na granicy dramatu i komedii przez co jest jeszcze bardziej zjadliwy. Historie wojenne nie są moimi najukochańszymi filmami z jakimi mam okazję się mierzyć, ale w tym wypadku film wciąga, kostiumy, świetne zdjęcia i ciekawie naszkicowane portrety psychologiczne pilotów. Jakby tego mało, na końcu dowiadujemy się o losach bohaterów po wojnie, co się z nimi stało i co skłoniło reżysera do nakręcenia tego filmu. Na plus, bardzo na plus.


recenzja: Maciej "temptershell" Wojtoń

Brak komentarzy: