środa, 7 sierpnia 2013

#250 [QS] Drugie oblicze

Dwie wizje, dwa oblicza, dwie osobowości to tematy z jakimi się zmagam w trzech krótkich recenzjach zaprezentowanych poniżej. Zapraszam!THE PLACE BEYOND THE PINES / Drugie Oblicze (2013)
OniryzMovie ocenia: ●●●●●●●●●●
Coś o filmie: Produkcja poruszana już dawno temu na łamach facebookowej strony OniryzMovie. Idiotyczna zabawa wątkami, banalna historia traktująca o zemście i odkupieniu win nie sprawdziła się również na naszym rynku. Gosling kolejny raz wykorzystany w filmie, w którym to ma grać naburmuszonego króla szos (i nie tylko), który swoją brutalnością i dobrym sercem (que?) uratuje niewiastę z tarapatów (w tym przypadku bieda). Kaskader, który poznawszy prawdę o swoim potomku okrada bank, zostaje powstrzymany przez prawego gliniarza (Bradley Cooper). Lata później dochodzi do konfrontacji ich synów. Niedopracowany film, wiele ewidentnych błędów w scenografii, luki w fabule i makabryczna gra aktorska (Eva Mendes) to tylko niektóre z wad. Film się okropnie dłuży i posiada ogrom zbędnych scen. Dramat tylko dla wytrwałych.

THIRST (Bakjwi) / Pragnienie (2009)
OniryzMovie ocenia: ●●●●●●●●●●
Coś o filmie: Pragnienie to kolejna perełka w grupie horrorów o wampirach. Reżyser Park Chan-Wook pokazuje całkiem inny obraz wampirycznego dramatu z jakim zmagają się zachodnie wytwórnie. Młody katolicki kapłan zgłasza się na ochotnika do eksperymentu w placówce laboratoryjnej w pobliskiej miejscowości. Niebezpieczny wirus i eksperymentalna szczepionka, która według podanych danych ma szanse na zwalczenie groźnej choroby w stosunku 1:500. Kapłan cudem przeżywa, lecz w czasie eksperymentu zostaje również poddany skomplikowanej operacji. Po jakimś czasie zaczyna odczuwać dziwne zmiany swojej fizjologii. Główny bohater zaczyna tracić wiarę i pożąda łamania przykazań. Zaczyna używać życia i wyjawia swoją tajemnice. Jego losy zaczynają splatać się z pewną młodą osóbką – a co za tym idzie narastają problemy natury wampirycznej. Wielowątkowy film będący nie tyle horrorem co dramatem utraty powołania, miłości i osamotnienia. Rewelacyjne zdjęcia i świetny scenariusz to tylko niektóre pozytywy tej produkcji. W filmie Thirst mamy oczywiście sceny z zagranicznych produkcji (chociażby z 30 Days of Night), ale w całości to bardzo zgrabny, wzruszający i poruszający thriller, świetnie wzbogacony o symbole przy zbliżeniach na detale oraz tragizm głównego bohatera. Gorąco polecam nie tylko miłośnikom kina grozy.

recenzja: Maciej "temptershell" Wojtoń

1 komentarz:

Katarzyna Szolc pisze...

W pełni się zgadzam co do "Drugiego Oblicza", a horrorów nie oglądam, więc nie mogę się wypowiedzieć w kwestii drugiego filmu.