niedziela, 18 sierpnia 2013

#263 POD LUPĄ: Ben Templesmith

Ben Templesmith urodził się 7 marca 1984 roku w mieście Perth w Zachodniej Australii. Jest on australijskim rysownikiem komiksów, lecz sławę przyniosła mu praca w amerykańskim przemyśle komiksów, zwłaszcza dla koncernu IDW Comics. Seria Fell stworzona razem z pisarzem Warrenem Ellisem okazała się ogromnym sukcesem, a seria 30 Days of Night z pisarzem Stevem Nilesem została zaadoptowana jako kanwa filmu o tym samym tytule.
Ben tworzy nie tylko komiksy, ale również okładki innych serii, plakaty i rysunki koncepcyjne do gier i filmów. Jego kilka niesamowitych serii pokazuje nam jak powinien wyglądać prawdziwy horror. Zapraszam na krótką analizę twórczości Templesmitha.


Kariera

Templesmith wyprodukował swój pierwszy komercyjny amerykański komiks w 2002 roku, rysując nową serię Hellspawna, scenariusza Todda McFarlane’a, który został opublikowany przez Image Comics. Po niemałym sukcesie jego oryginalnej kreski podpisał kontrakt z  IDW Publishing oraz krótkie umowy z Dark Horse Comics i Image Comics. Po zakończeniu umowy w 2008 roku ponownie został „wolnym strzelcem” w dziedzinie komiksu.
Wśród swojej twórczości, poza oryginalnymi seriami komiksowymi, Templesmith pracował przy m.in. "Dark Journey" (jako ilustrator) czy okładki komiksów Star Wars od Dark Horse Comics a nawet dla Due Publishing narysował diabelską Armię Ciemności w komiksie Ashes to Ashes #1 z 2004 roku. Oryginalne dzieła Bena to przede wszystkim mini-seria Witamy w Hoxford (Welcome to Hoxford), czy rewelacyjna seria Wormwood: Gentleman Corpse łącząca się z księgą rysunków - Art of Ben Templesmith.
W kwietniu 2012 DC Entertainment ogłosił, że Templesmith będzie jednym z artystów ilustrujących nową cyfrową serię Batmana, lecz po miesiącu autor zrezygnował z kontraktu i rozpoczął współpracę z grupą niezależnych artystów obracających się w podobnym klimacie co Ben. Współpraca przyniosła album 44FLOOD, na który składają się tacy artyści jak Kasra Ghanbari, Ben Templesmith, Menton3, oraz Nick Idell. Pierwsze wydanie nazwane zostało Volume One: Lust, a drugi, skompletowany dzięki stronie kickstarter: Volume Two: Melancholia.


Twórczość

KOMIKSY

 • Hellspawn (artist, Image Comics, 2002)
 • 30 Days of Night (IDW Publishing, 2002) [30DoN]
 • 30 DoN: Dark Days (IDW Publishing, 2003)
 • Criminal Macabre (Dark Horse Comics, 2003)
 • Wormwood: Gentleman Corpse (LOFI Magazine, 2004–2006, IDW Publishing, 2006–2012)
 • 30 DoN: Return to Barrow (IDW Publishing, 2004)
 • Singularity 7 (IDW Publishing, 2004)
 • Blood-Stained Sword (IDW Publishing, 2004)
 • Silent Hill: Dying Inside (IDW Publishing, 2004)
 • 30 DoN: Bloodsucker Tales (IDW Publishing, 2004–2005)
 • Hatter M (Image Comics, 2004–2006)
 • Shadowplay (IDW Publishing, 2005)
 • Fell (Image Comics, 2005–present)
 • 30 DoN: Red Snow (IDW Publishing, 2007)
 • Dead Space (Image Comics, 2008)
 • Welcome To Hoxford (IDW Publishing, 2008)
 • Doctor Who - The Whispering Gallery (2009)
 • Groom Lake (IDW Publishing, 2009)
 • Choker (Image Comics, 2012)

GRY KARCIANE

 • Superiors 4: Rogues to Riches
 • Faiths and Pantheons 
 • City of the Spider Queen 
 • Fiend Folio (Dungeons and Dragons)
 • Nomads 

ALBUMY

 • Tommyrot: The Art of Ben Templesmith (IDW Publishing)
 • Conluvio: The Art of Ben Templesmith, Vol. 2 (IDW Publishing)
 • SquidGirls: Erotica Tentacular

Wybrane prace

30 DAYS OF NIGHT
Z genialnych komiksów należy na pewno wspomnieć serię zapoczątkowaną przez Bena, a kontynuowaną przez różnych artystów. Jedno jest pewne, 90% okładek jest od Templesmitha, a wnętrze zostało skomponowane w takich zeszytach jak 30 Days of Night, Dark Days, Return to Barrow, Bloodsucker Tales oraz Red Snow. Seria ukazuje rewelacyjnie wyglądające i zachowujące się wampiry. Opis pierwszego zeszytu i filmu nakręconego na podstawie przedstawia się następująco:
W małym miasteczku Barrow na Alasce noc zapada na 30 dni. Jest to idealna okazja dla grupy wampirów do uśmiercenia mieszkańców miasta. Nie wiadomo dokładnie skąd wzięły się wampiry. Wiadomo, że chcą zabić całe miasto i spalić je, aby zatrzeć wszystkie dowody. Po makabrycznych przygodach garstce osób udaje się przeżyć. Wśród nich są główni bohaterowie – szeryf miasteczka i jego była żona. Ocaleni z rzezi ukrywają się w wielu domach, patrząc jak giną ich przyjaciele i bliscy. Osoba ugryziona przez wampira lub przez kontakt z jego krwią staje się kolejnym wampirem. W krytycznym momencie, by ratować swoją żonę, główny bohater wstrzykuje sobie krew jednego z wampirów i staje do walki z „główną” strzygą...
Kolejne zeszyty, a jest ich łącznie 14, ukazują dalsze losy bohaterów (Eben and Stella, Return to Barrow) lub poczynania wampirów w innych miejscowościach (Spreading the Disease), a nawet mają miejsce crossovery z serią Archiwum X. Seria Red Snow cofa nas w czasie do czasów końca II Wojny Światowej, a jeszcze inna skupia się na wydarzeniach tuż po masakrze w Barrow.
Obraz Davida Slade’a z 2007 roku jest świetnym odwzorowaniem klimatu komiksu. Świetnie dobrani aktorzy oraz klimatyczna muzyka i bardzo krwawe sceny to esencja stylu Bena. W głównych rolach widzimy Josha Hartnetta (Eben) i obłąkanego Bena Fostera, a u boku Ebena, w roli pięknej Selli – Melissa George.
Kontynuacja losów jednej z kluczowych postaci serii – Stelli – możemy obejrzeć w kolejnej ekranizacji noszącej tytuł identyczny co drugi zeszyt: Dark Days. Film okazał się porażką, ale fani Templesmitha na pewno przełkną tę produkcję, gdyż mimo wszystko w dalszym ciągu widzimy mordercze, bezwzględne i dzikie wampiry, a nie to co oferuje nam współczesna literatura popularna – Zmierzch
Należy również wspomnieć, że grupa fanów i strona FEAR.net stworzyła własne mini-seriale urzeczywistniając komiksowe wizje serii: Blood Trail oraz Dust to Dust.

WORMWOOD: GENTLEMAN CORPSE
Opowieści o Wormwoodzie to historia półboga robaka, który często ratuje świat przed nadprzyrodzonymi zagrożeniami. Wormwood może kontrolować trupa przez zagnieżdżenie się w głowie gospodarza, jego trupem jest dobrze ubrany mężczyzna, stąd tytuł – Trup Dżentelmena. Choć wielokrotnie dokonał roszczeń boskości, zazwyczaj zbawia świat przez przebiegłość lub w inny podstępny sposób. Należy wspomnieć, że ma zatargi z Czterema Jeźdźcami Apokalipsy, a w jego paczce znajduje się psychopatyczny mecha-pedofil oraz barmanka z mocami ognistego ptaka feniksa. Odlotowe, makabryczne i nasycone czarnym humorem fantasy to gratka dla maniaków wisielczego komiksu.

WELCOME TO HOXFORD
Ray Delgado – morderca z urojeniami oraz garstka innych niebezpiecznych więźniów skazanych na karę śmierci zostają przetransportowani do Hoxford, sprywatyzowanego centrum poprawczego mieszczącego się w bazie Usmanow Corporation. Po zmroku cały personel więzienia w Hoxford zmienia się w wilkołaki by rozpocząć polowanie na więźniów. Ray, wierzący że jest reinkarnacją Kronosa – Władcy Tytanów musi walczyć z potworami, prowadzi zbiegłych więźniów do zbrojowni więzienia, gdzie zaopatrują się w broń i zaczynają walczyć z siłami ciemności.
Welcome to Hoxford został nakręcony przez grupę zapaleńców dając nam krótką zapowiedź tego, na co czekają całe rzesze fanów – film kinowy.


INNE (bardzo ważne) SERIE
- Singularity 7
- Dead Space
- Fell
- Choker

Ciekawostka:
- seria Criminal Macabre została przetłumaczona i wydana w 2003 roku dzięki wydawnictwu Mandragora pt. Abra Makabra: Sprawa Cala McDonalda. Bohaterem serii jest Cal McDonald, były policjant, tropiący tzw. nieumarłych czyli wampiry, strzygi, wilkołaki i inne potwory.

recenzja: Maciej 'temptershell' Wojtoń
edycja: Laura "yymwonderland" Zgoda

Brak komentarzy: