sobota, 24 sierpnia 2013

#268 [QS] Dramatyzm do granic możliwości

Tym razem zbiór recenzji filmów, o których po prostu nie chcę pisać długo, gdyż myślę, że nie zasługują na wylewne żale w związku z ich „kształtem” ani nie potrzebują lawin pochwały ponieważ same bronią się bardzo dobrze. Zaczynam od dramatu i zakończę na komedii aby poprawić nastrój.ERA UMA VEZ EU, VERONICA / Wszyscy mężczyźni Weroniki (2012)
OniryzMovie ocenia: ●●●●●●●●●●
Coś o filmie: Film Marcelo Gomesa to po prostu film męczący, rozciągnięty do granic możliwości i przede wszystkim okropny w swym wydźwięku. Problemy kobiety w wieku średnim, która nie ma pojęcia co robi, a gęba jej się nie zamyka. Ogrom dziwacznych tekstów, sznurki bzdur wypadających z ust tytułowej bohaterki okraszone są obscenicznymi scenami wijących się kochanków w irracjonalnej orgii. Film opowiada o lekarce, która każdego dnia musi męczyć się z pacjentami, a w prywatnym życiu jest na granicy związku ze swoim mężczyzną, a swoje bóle i rozterki nagrywa na taśmę. Film jest obrzydliwie męczący, a ratunkiem dla produkcji jest niewątpliwie muzyka, nawet zdjęcia Mauro Pinheiro Jr. nie pomagają produkcji. Bywa… 

MORE THAN HONEY / More Than Honey (2012)
OniryzMovie ocenia: ●●●●●●●●●●
Coś o filmie: Powinienem napisać od siebie dużo pozytywów ale wspomogę się troszeczkę opisem dystrybutora, gdyż świetnie oddaje sens produkcji i jego przekaz. Pszczoły to nie tylko istotne ogniwo ziemskiego ekosystemu, lecz również ważny czynnik plonotwórczy. Zamieszkują Ziemię równie długo jak człowiek, ale gdy one wyginą – jak twierdził Einstein – ludziom pozostaną nie więcej niż cztery lata życia. Reżyser Markus Imhoof, który w życiu prywatnym jest wnukiem szwajcarskiego pszczelarza, opowiada o poważnym kryzysie, jaki dotyka obecnie populację pszczół. W ciągu ostatniej dekady wyginęły ich miliony. Czy to oznacza, że czeka nas totalny kryzys?
Film realizuje całkiem oryginalną koncepcje dokumentu, gdyż nie jest to ani czcze gadanie pszczelarzy czy naukowców, ani dokument narracyjny w stylu BBC czy chociażby kolejny Microcosmos. To produkcja oryginalna, mieszająca różnego rodzaju zdjęcia i technologiczne cudeńka. Pokazuje genezę „współpracy” człowieka z pszczołami oraz co się stanie jak przerwiemy tą niewidoczną nić porozumienia.

Wykorzystując najnowszą technologię, umożliwiającą obserwację niewidocznych gołym okiem zjawisk, Imhoof z własnej perspektywy pokazuje rolę i piękno pszczół, a także fatalizm ich losu. Podróżując z kamerą po całym świecie filmuje tereny, na których zamieszkują pszczoły, a za pomocą mikroskopowych zdjęć pokazuje jak żyją i zachowują się w gniazdach i ulach. Poznajemy pszczelarzy, naukowców i rolników, owładniętych pasją do pszczół i pragnących poznać tajemnicę ich masowej śmierci. Pomimo wieloletnich badań, dokładny powód tego zjawiska nie jest znany i stanowi przedmiot spekulacji. Imhoof stara się pokazać międzynarodowy zasięg tego zjawiska, dokumentując przebieg, jaki ma ono w różnych częściach świata. W Chinach doszło już nawet do tego, że rolnicy zatrudniają ludzi, którzy zamiast pszczół zapylają rośliny...

PAIN & GAIN / Sztanga i Cash (2013)
OniryzMovie ocenia: ●●●●●●●●●●
Coś o filmie: Lubię Michael Bay’a lecz ta produkcja w ogóle mi nie podeszła. Szybki i dynamiczny film pokazuje nam debili na ogromną skalę. Dwayne Johnson gra przypakowanego barmana, Wahlberg przypakowanego instruktora siłowni, Anthony Mackie również przypakował i co gorsza Tony Shalhoub ma muskuły (OH MY GOD). Film bazuje na faktach i nie wiem co mnie bardzo dziwi – debilizm postaci czy debilizm historii. Totalni bezmózgowcy kombinują jak się szybko wzbogacić i w sumie tyle, gdyż jak to bywa w takich sytuacjach, wplątują się osoby trzecie i wszystko psują. Film jest szybki, kiczowaty, zapchany kolorami, a muzyka potęguje ten „lans / swag” sprzed 20 / 30 lat którego po prostu nie znoszę. Cukierkowy film o bezmózgowcach, dla których liczy się kasa, muskuły i panienki po prostu nie przypadł mi do gustu, nawet jeżeli miała być to komedia, a nie film akcji.

Brak komentarzy: