środa, 18 września 2013

#275 [D] Od KINO ŚWIAT: Jesteśmy tym, co jemy

Film rozpoczyna się od smutnego prologu, w którym umiera ojciec trójki nastolatków. Podstarzały mieszkaniec Meksyku wprowadza zamęt w życie członków swojej rodziny. Tracą oni jedyne źródło utrzymania, gdyż tylko on zdobywał pożywienie dla całej rodziny. Rodzina kanibali musi poradzić sobie z nową rzeczywistością. Kto zajmie nisze głowy rodziny i kto zaopiekuje się bliskimi w tak ciężkich czasach? Na te pytania odpowie wydanie DVD filmu Jesteśmy tym co jemy od dystrybutora – Kino Świat.
Licząc na klasyczny horror o kanibalach dostajemy coś zupełnie innego. Film z pogranicza dramatu społecznego i psychologicznej dywagacji na temat sensu istnienia to nowość w horrorach, szczególnie gdy mowa o rytualnych morderstwach i spożywaniu ludzkiego mięsa. Bohaterowie w obliczu nowej sytuacji próbują przywrócić ówczesny porządek rzeczy, ale jak mogłoby się wydawać nie jest to łatwe, a w gruncie rzeczy – nie jest to praktycznie możliwe. Tajemniczy rytuał zdobywania pokarmu znany był tylko przez głowę rodziny, która zmarła zabierając całą wiedzę do grobu. Wśród członków rodziny dochodzi do napięć, a rosnący głód bierze górę komplikując jeszcze bardziej sytuację mieszkańców faweli.
Problemy z jakimi zmaga się rodzina nie do końca są traktowane poważnie, gdyż czekając na krwawe sceny można poczuć się podirytowanym powolnym przebiegiem akcji. Przemoc w tej produkcji jest praktycznie wyeliminowana, a kilka brutalnie wyglądających kadrów jest po prostu przemilczana jakby dla wszystkich była czymś zwyczajnym. Nie jest to klasyczny horror, a raczej dramat w klimatach kina grozy traktujący o przekraczaniu własnych ograniczeń i ludzkiej natury.
Materiałami dodatkowym na płycie są zwiastuny filmów takich jak: Nieulotne, Imagine, Zagubiony czas, 7 dni w Hawanie i Hipnotyzer oraz polski zwiastun Jesteśmy tym, co jemy.

Film zrobił na mnie duże wrażenie, gdyż rzadko ma się do czynienia z horrorem zmuszającym do zastanowienia i poruszającym istotę ludzkiej natury. Gorąco polecam nie tylko fanom kina grozy, ale również osobom ciekawym kina eksperymentalnego, wielogatunkowego widowiska łączącego dramat, thriller i horror.
TYTUŁ: Somos lo que hay
TYTUŁ POLSKI: Jesteśmy tym, co jemy
ILOŚĆ PŁYT: 1
DATA WYDANIA: 2013
RODZAJ PŁYT: jednostronne dwuwarstwowe
AUDIO: D.D. 5.1
VIDEO: 16:9 / 1.78.1 (anamorphic wideoscreen)
NAPISY: polskie
POLSKA WERSJA JĘZYKOWA:  jest D.D. 5.1
DODATKI, BONUSY, EXTRAS:Materiałami dodatkowym na płycie są zwiastuny filmów takich jak: Nieulotne, Imagine, Zagubiony czas, 7 dni w Hawanie i Hipnotyzer oraz polski zwiastun Jesteśmy tym, co jemy.
ZA MATERIAŁ RECENZENCKI BARDZO DZIĘKUJĘ WYDAWCY: KINO ŚWIAT
WSZELKIE INFORMACJE NA TEMAT NOWOŚCI, ZAPOWIEDZI i KOLEKCJI DVD / BLU-RAY ZNADZIECIE POD TYM ADRESEM

1 komentarz:

Magdalena pisze...

Mam wrażenie (po obejrzeniu trailera), że remake będzie trochę bardziej brutalny...