wtorek, 22 października 2013

#283 Haunter / Istnienie (2013)

Istnienie to swego rodzaju miszmasz dramatu i horroru. Ciężko doszukać się odpowiedniej ramy dla produkcji gdyż, każda próba skategoryzowania tego kinowego cudaka wychodzi bardzo kiepsko. Wiele scen pozbawionych jest sensu ponieważ wyglądają raczej jak surrealistyczne obrazy, dobrze zmontowane symboliczne ujęcia, a mniej jako fragmenty horroru dla nastolatków.

Opis dystrybutora zdradza już pierwszą połowę filmu, która jest pełną napięcia przepychanką słowną głównej bohaterki Lisy i jej rodziny. Szesnastoletnia dziewczyna przeżywa swoje urodziny codziennie. Jej święto powtarza się raz za razem, lecz tylko ona jest tego świadoma. Tylko ona wie, że nie żyje, a miejsce w którym przebywa znajduje się na pograniczu zaświatów. Nawiedzony dom to miejsce spoczynku całej rodziny, która owładnięta transem dnia codziennego nie dopuszcza do siebie myśli, że coś jest nie tak.
Pewnego „tego samego” dnia, Lisa spotyka istotę, która zmienia jej okropną egzystencję, odkrywa, że dom, w którym przebywa nie jest do końca jej. Duch musi uporać się z faktem, że nawiedzony dom może być również dla zmarłych.
Reżyser takich produkcji jak Cube czy Istota nie do końca zdawał sobie sprawę, że umiejętnie dobrana obsada i zawiłości w filmie nie do końca wyjdą, a cały obraz będzie raczej podobny do kolejnego odcinka Doktora Who, a nie niezależnym horrorem. Jak na motyw z nawiedzoną posiadłością jest za mało strasznie, a za dużo surrealistycznie. Za scenariusz odpowiada współpracownik reżysera – Brian King, który razem z Vincenzo Natali stworzył film Cypher z 2002 roku (w rolach głównych Jeremy Northam i Lucy Liu). W rolach głównych występuje Abigail Breslin (Zombieland) oraz Peter Outerbridge (Silent Hill: Apokalipsa 3D, Piła VI czy Misja na Marsa). W roli drugoplanowej widzimy Stephena McHattiego. Niezastąpiony czarny charakter takich produkcji jak Watchmen – Strażnicy czy Źródło lub też genialny reporter w Pontypool.
Film jest pięknie zmontowany, wyżej wspomniane obrazy i klimat zachwycają, lecz w ogóle nie straszą. Jest to raczej klimatyczny obrazek, a nie horror.
autor: Maciej "temptershell" Wojtoń

HAUNTER / Istnienie (2013)
OniryzMovie ocenia: ●●●●●●●●●●
gatunek: horror
reżyseria: Vincenzo Natali
scenariusz: Brian King
obsada: Abigail Breslin, Peret Outerbridge, Stephen McHattie
cytat: “Did he kill you too?”


1 komentarz:

Magdalena pisze...

Szkoda. Miałam nadzieję, że to będzie coś dobrego. A tu pupa. Trudno. Obejrzy się e internecie.