piątek, 6 czerwca 2014

#318: Serialowe podsumowania (mid-season 2014 część I)

Czerwiec to czas podsumowań serialowych i gorących zwiastunów letnich hitów. W pierwszej części mojego zestawienia zaprezentuję finały zimowych oraz wiosennych seriali. Kolejne rozdanie to już premiery z końca maja, a w ostatnich dniach czerwca pojawią się zapowiedzi na calutkie wakacje. Zapraszam!

STYCZEŃ
Hostages (sezon 1.) anulowany

Hostages był serialem o bardzo dobrze rozpisanym scenariuszu i niewątpliwie zaskakującym zwrocie akcji już w pilocie. Nie był to czysty procedural, ba to nawet nie był serial kryminalny, a coś pomiędzy thrillerem politycznym, a dramatem. Opowiadał on bowiem historię Ellen Sanders – chirurga, który ma zoperować prezydenta USA. Kilka dni przed zaplanowaną operacją jej rodzina zostaje wzięta za zakładników. Aby uratować swoją rodzinę musi zabić prezydenta. Banał? No cóż, nie zawsze chodzi o pieniądze czy uwolnienie kumpla z więzienia. Terrorystami nie są również zwykli przestępcy. W rolach głównych pojawia się Dylan McDermott (American Horror Story) oraz Toni Collette (Rake).

OniryzMovie ocenia: ★★★★★★★☆☆☆ – sezon 1.

American Horror Story: Coven (sezon 3.) przedłużenie 

American Horror Story to od trzech lat świeży powiew wśród serialowych horrorów. Dawno nie było czegoś tak oryginalnego, a kolejny sezon zapowiedziany na jesień tego roku będzie rozgrywał się w wesołym miasteczku, ale wracając do tytułowego Zgromadzenia / Sabatu. W tym sezonie przenosimy się to lat ’60 do Nowego Orleanu gdzie zostaje powołana do życia nowa szkoła czarownic. Magia aż kipi z ekranu, burzliwe losy młodych czarownic i problemy „szefostwa” szkoły to to, czego doświadczamy w najnowszym sezonie. Pozostaje pytanie czy straszy? Zdecydowanie nie, jest intrygująco, często krwawo i brutalnie, ale nie tak strasznie i psychodelicznie jak w poprzednim sezonie czy choćby w rewelacyjnym pierwszym.

OniryzMovie ocenia: ★★★★★★★★☆☆ sezon 3.
OniryzMovie ocenia: ★★★★★★★★★☆ serial

KWIECIEŃ
How I Met Your Mother (sezon 9.) ostatni

Muszę pisać? Ileż można czekać na zakończenie takiego tasiemca? Przy finale sezonu 8. myślałem, że to już koniec – poznaliśmy tytułową „matkę” i wszystko było jasne. Przy pierwszych odcinkach ostatniego rozdziału okazało się jak bardzo się myliłem. Nie dość, że żarty i perypetie były już nie śmieszne to dodatkowo zmarnowano potencjał finału. Dla mnie strzał w stopę i to nie tylko twórców, ale i fanów.

OniryzMovie ocenia: ★★★★★★☆☆☆☆ sezon 9.
OniryzMovie ocenia: ★★★★★★★★☆☆ serial

Shameless [US] (sezon 4.) przedłużenie

Perypetii rodziny Gallagerów ciąg dalszy. Nie dość, że umierają to jeszcze trafiają do więzienia. Kto? Oj nie będzie tak łatwo. Jeżeli zgorszył Was sezon pierwszy to nie warto na siłę oglądać dalej, jeżeli spodobała się oryginalna wersja z Wielkiej Brytanii to odpowiedni US jest równie dobry, jak nie lepszy. Kolejny sezon miażdży widza problemami Fiony i jej rodzeństwa jednocześnie sprawiając, że brzuchy będą Was boleć ze śmiechu.

OniryzMovie ocenia: ★★★★★★★★☆☆ sezon 4.
OniryzMovie ocenia: ★★★★★★★★★☆ serial

The Michael J. Fox Show (sezon 1.) anulowany

Miał to być wielki powrót Michaela J. Foxa do telewizji, lecz mimo usilnych starań – czegoś zabrakło. Perypetie prezentera telewizyjnego chorego na Parkinsona, który po pięciu latach wraca do zawodu są niejako kalką tego, co ten wieczny optymista chce osiągnąć we własnym życiu. Po długim okresie walki z chorobą i pomocy innym chorym, po wielu latach spędzonych na odnajdywaniu się w nowej życiowej sytuacji, po napisaniu dwóch książek J. Fox tym serialem chciał pokazać, że nie skończył z kinem i telewizją. Ostatnimi czasy pojawią się epizodycznie w różnych serialach, aż w końcu zarząd NBC pozwolił na stworzenie własnego serialu, w którym Michael grałby pierwszy skrzypce. Oglądalność była niska, show był nierentowny więc umarł śmiercią naturalną, a szkoda bo pierwsze kilka odcinków było ciepłą, rodzinną komedią… później było mniej ciepła i komizmu.

OniryzMovie ocenia: ★★★★★☆☆☆☆☆ sezon 1.

Perception (sezon 2.) przedłużenie

Dr Daniel Pierce żyje i ma się dobrze, jego choroba (schizofrenia) również nie folguje. Dzięki umiejętnym wykorzystaniu swojej przypadłości pomaga w rozwiązywaniu trudnych spraw kryminalnej swojej przyjaciółce pracującej w FBI. Drugi sezon jest zabawny i intrygujący, ale nie ma już tego zaskoczenia co w pierwszych odcinkach sezonu 1. Jest po prostu OK.

OniryzMovie ocenia: ★★★★★★★★☆☆ sezon 2.
OniryzMovie ocenia: ★★★★★★★★★☆ serial

Helix (sezon 1.) przedłużenie

Świetnie zrealizowany serial łączący zalążki fabuły filmu Coś (The Thing) oraz Resident Evil. Dzięki umiejętnie poprowadzonej akcji dostajemy klaustrofobiczny bój pomiędzy zarażonymi nieznanym wirusem a grupą skłóconych ze sobą doktorów i naukowców. Serial rozgrywa się w mroźnym zakątku świata, gdzie w tajnej placówce badawczej brat głównego bohatera umiera na nieznaną chorobę. Koncept ciekawy, rozwój wypadków zaskakujący, a bardzo „tanie” efekty specjalne (jak na stację SyFy) nie rażą. 

OniryzMovie ocenia: ★★★★★★★☆☆☆ sezon 1.

Brooklyn Nine-Nine (sezon 1.) przedłużenie

Wokalista zespołu The Lonely Island - Andy Samberg jako najlepszy detektyw pewnego brooklyńskiego komisariatu. W pozostałych rolach Terry Crews, Melissa Fumero i Andre Braugher (House M.D.). Jest zabawnie, na początku nawet okropnie zabawnie, ale z biegiem czasu robi się okropnie żałośnie. Gagi nie są już tak porywające, a uśmiech Andy’ego po prostu przeraża.

OniryzMovie ocenia: ★★★★★★★☆☆☆ sezon 1.

autor: Maciej Wojtoń
edycja: Laura Zgoda

Brak komentarzy: