sobota, 5 lipca 2014

#340 Pandemia i okultacja, czyli kilka słów o The Strain (II)


W pierwszej części tego cyklu opowiedziałem historię jaką del Toro razem z Hoganem przedstawili w książce Wirus (oryginał: The Strain). Dzisiaj będziecie mogli przeczytać krótką historię komiksu o identycznym tytule: The Strain. Zapraszam!

   KOMIKS   

W 2011 rozpoczęły się prace nad przełożeniem kart powieści na formę komiksową. Pisarz David Lapham oraz artysta Mike Huddleston pracujący do Dark Horse Comics podjęli się stworzenia kilkunasto-zeszytowej serii zatytułowanej The Strain. Pierwszy numer pojawił się w listopadzie 2011 roku.
Pierwsza seria ukazywana regularnie co miesiąc zakończyła się na 11 zeszytach, które po bardzo krótkim czasie dostały również wydania zbiorcze w postaci dwóch tomów po nieco ponad 120 stron. Wydanie, poza standardowymi reklamami innych zeszytów Dark Horse Comics, posiada galerię pierwotnych rysunków koncepcyjnych, obszerne wprowadzenia i w zależności od wydania, różnej maści ciekawostki.
Fabuła komiksu nie różni się znacząco od chronologii wydarzeń znanych z książki. Czytając powieść i odrywając się co około 50 stron można przyswoić pojedynczy numer komiksu i nic nie tracić. Rysunki są wykonane bardzo dobrze, z dużą dokładnością i wieloma detalami, w szczególności tymi dotyczącymi anatomii wampirów.
Komiks, podobnie jak pierwotnie książka, doczekał się kontynuacji. The Strain z podtytułem The Fall (The Strain II) to 9 numerów wypełnionych po brzegi horrorem, makabrą i specyficznym, czarnym humorem. Przyznaję się, że przeczytałem tylko dwa pierwsze, reszta czeka z utęsknieniem na wydanie książki Mrok (chciałbym poznać wpierw powieść). Okładki wyglądają niesamowicie, poziom rysunków jest wyższy, lepiej wyważone kolory i dobrane odcienie. Realizm okładek jest na jeszcze wyższym poziomie, a historia wygląda na jeszcze mroczniejszą (stwierdzam po dwóch numerach).
Podobnie jak pierwszy The Strain, drugi również dostał dwa tomy zaraz po zakończeniu wydawania regularnej serii doprowadzonej do finału w marcu 2014 roku.

   BOHATEROWIE   

Jaka byłaby to analiza jakbym tak zapomniał o głównych postaciach książki/komiksu? Za tydzień podrzucę informacje o serialu oraz aktorów grających konkretnych bohaterów, a teraz króciutki opis:

Dr. Ephraim Goodweather
Główny doktor jednostki szybkiego reagowania z ramienia CDC*. Eph jest ojcem nastoletniego Zacka. Jedna z pierwszych osób na pokładzie samolotu widmo, który wylądował na lotnisku JFK. Po zniknięciu prawie 200 martwych ciał zostaje wtajemniczony w wampirze realia przez Abrahama Setrakiana. 

Nora Martinez
Epidemiolog pracujący z Ephem w CDC. Partnerka doktorka, która również jako jedna z pierwszych osób odkrywa istnienie niebezpiecznej zarazy, która może zagrażać mieszkańcom Nowego Jorku.

Profesor Abraham Setrakian
Uciekinier z Treblinki, rumuński żyd, który przeżył II Wojnę Światową i od dziesiątek lat poszukuje potężnego wampira nazywanego Mistrzem aby dokonać zemsty za swoich pobratymców. Starzec znający wiele tajemnic i legend związanych z krwiopijcami. Przez wiele lat poznał dokładnie ich anatomię i fizjologię. Jedyna osoba, dzięki której walka z tymi potworami może odnieść sukces.

Mistrz / Józef Sardu
Starożytny, jeden z pierwszych wampirów. Dawniej w osobie Józefa Sardu, młodego, XIX wiecznego Armeńskiego magnata chorego na gigantyzm. Po wydarzeniach w bałkańskim lesie, odmieniony i obleczony w nowe moce Sardu rozpoczął terroryzowanie Europy. Teraz przybywa na nowy kontynent i nie liczy się z konsekwencjami,a tym bardziej z dekalogiem Starożytnych.

O Vasiliju Fecie, Eldrichu Palmerze, doktorze Everecie Barnesie i żonie Epha przy okazji tekstu o samej produkcji seriali. Zapraszam za tydzień!

* - Centers for Disease Control and Prevention (CDC) (pol. Centrum Zwalczania i Zapobiegania Chorobom) – jedna z agencji rządu federalnego Stanów Zjednoczonych wchodząca w skład Department of Health and Human Services (DHHS) (pol. Ministerstwo Zdrowia i Usług Społecznych). Jej siedziba główna znajduje się w Atlancie w Georgii w sąsiedztwie kampusu Emory University.


autor: Maciej Wojtoń
edycja: Laura Zgoda

Brak komentarzy: