czwartek, 10 lipca 2014

#343 Pandemia i okultacja, czyli kilka słów o The Strain (III)


Już za kilka dni będzie miała miejsce premiera najnowszej produkcji Guillerma del Toro pod tytułem The Strain (w dalszym ciągu nie widzę tłumaczonego tytułu, więc The Strain chyba pozostanie, alternatywą byłby książkowy Wirus albo po prostu Szczep). Serial pojawi się na antenie FX już 13 lipca a u nas w kraju tydzień później. Del Toro i Hogan napisali pilotażowy odcinek "Night Zero", który został wyreżyserowany przez współczesnego mistrza grozy – Guillerma. Trzynastoodcinkowy pierwszy sezon został zamówiony w dniu 19 listopada 2013 roku. Odcinek pilotażowy miał swoją premierę na Festiwalu Telewizyjnym ATX w Austin w Teksasie, na początku czerwca bieżącego roku. Trzeci z kolei epizod  zadebiutuje w 2014 na San Diego Comic-Con 25 lipca. Po więcej informacji zapraszam do tekstu poniżej!

    SERIAL   

---obsada---
Corey Stoll jako Dr Ephraim Goodweather

Mía Maestro jako Dr Nora Martinez

Kevin Durand jako Vasiliy Fet


David Bradley jako Profesor Abraham Setrakian

Miguel Gomez jako Augustin "Gus" Elizalde

w pozostałych rolach:
Sean Astin jako Jim Kent
Jonathan Hyde jako Eldritch Palmer
Robert Maillet jako Mistrz / Jusef (Józef)  Sardu
Natalie Brown jako Kelly Goodweather

---reżyseria i scenariusz---

Guillermo del Toro i Chuck Hogan
O Guillermo pisać chyba nie muszę. Wiele ciekawych informacji można znaleźć na blogu przy okazji materiałów dotyczących Pacific Rim, a Chucka Hogana chyba w naszym kraju mało kto kojarzy. Urodzony w latach 70’ amerykański pisarz zasłyną z powieści na podstawie której nakręcono film The Town z 2010 roku. Zdobył również nagrodę Hammetta w 2005 roku i został nazwany najlepszym pisarzem roku przez samego Stephena Kinga. Jego powieści w kolejności chronologicznej wyglądają następująco:
The Standoff (1995)
The Blood Artists (1998)
Prince of Thieves (2004) – film: The Town
The Killing Moon (2007)
The Strain (2009) z Guillermo del Toro
The Devils In Exile (2010)
The Fall (2010) z Guillermo del Toro
The Night Eternal (2011) z Guillermo del Toro

---muzyka---

Ramin Djawadi
[z wiki] Ramin Djawadi (ur. w 1974 w Duisburgu) – niemiecki kompozytor, pochodzenia irańskiego. Pisze ścieżki dźwiękowe do filmów, seriali, a także gier komputerowych. Dwukrotnie nominowany do Emmy, po jednym razie do Grammy oraz Saturna.
A teraz coś ode mnie! Stworzył już wiele charakterystycznych motywów przewodnich ale moim zdaniem najlepsze czego dokonał to ścieżka dźwiękowa do Pacific Rim. Poza tą produkcją chyba każdy rozpozna początek Skazanego na śmierć czy Gry o Tron.
2002: Equilibrium
2003: Rekrut (The Recruit)
2004: Blade: Mroczna trójca (Blade: Trinity)
2006: Pytając o miłość (Ask the Dust)
2007: Mr. Brooks
2008: Iron Man
2008: Uwiedziony (Deception)
2008: Wyprawa na Księżyc 3D (Fly Me to the Moon)
2009: Nienarodzony (Unborn)
2009: Skazany na śmierć: Ostatnia ucieczka (Prison Break: The Final Break)
2010: Starcie Tytanów (Clash of the Titans)
2011: Czerwony świt (Red Dawn)
2011: Postrach nocy (Fright Night)
SERIALE
2005: Skazany na śmierć (Prison Break)
2009: Flash Forward
2011: Impersonalni (Person of Interest)
2011: Gra o tron (Game of Thrones)
delTORO: 2013: Pacific Rim

---produkcja i zdjęcia---

Plan zdjęciowy odcinka pilotażowego rozpoczął się w dniu 17 września 2013 r. w Toronto, w Kanadzie. Zakończył się 31 października 2013 roku i tego też dnia FX zamówiło 13 odcinków z próbnych trzech. Kilka miesięcy temu po kilku dniach rozmów del Toro podpisał ogromny kontrakt ze stacją FX Ze strzępek informacji jakie można znaleźć w sieci można wywnioskować, że na wampirzy wygląd i całe efekty wizualne stacja przeznaczyła pół miliona dolarów a kolejne sezony mają pochłonąć od 750 tysięcy do nawet 2 milionów za sezon. Już uprzedzam pytania – o jakie sezony chodzi skoro dopiero startuje pierwszy z liczbą 13 odcinków. Del Toro podpisał kontrakt na minimum 60 odcinków, później sprostował, że na podstawie jego trylogii powstanie 5 sezonów. Materiału ma wystarczająco dużo i jest to jego największe przedsięwzięcie.

---marketing / reklama---
Guillermo lubi grać na emocjach. Jego ekipa speców od promocji prześciga się w pomysłach, powolutku rozgrzewając atmosferę aby w finale uderzyć. 
Teaserowe urywki pojawiły się 7 miesięcy temu  i za dużo nie pokazały. Kolejne informacje i zdjęcia napływały regularnie aby w końcu na początku czerwca pokazać zwiastun.

Plakat serialu rozmieszczony w wielu wielkich miastach USA wywołał oburzenia tysięcy mieszkańców. Szokujący i niepokojący – tak określiły go rzesze odbiorców. Okropny i straszący dzieci, cóż – chyba o to chodziło. Mi osobiście się nie podoba, za dużo pokazane, wolałbym aby motyw z tymi bezkręgowcami wywołującymi tą całą przemianę był owiany tajemnicą, a tak mamy za dużo „na tacy”.

Myślę, że odpowiednio Was zachęciłem do obejrzenia tej produkcji. Sam nie mogę się doczekać aby sprawdzić co przygotował Hogan i del Toro. Recenzja pilotażowego odcinka na pewno pojawi się na łamach bloga. Pozdrawiam!
edycja: MrNollaig

Brak komentarzy: