czwartek, 31 lipca 2014

#345 Jednym słowem: Expendables (2010 – 2014)

Dzień Dobry Bardzo, nie ważne kiedy czytacie tę krótką recenzję. Powracam do „Jednym słowem” po długiej przerwie i na pierwszy ogień zabieram się za trzy części Niezniszczalnych, których pomysłodawcą jest gwiazda kina akcji Sylvester Stallone. Do premiery najnowsze części zostało jeszcze kilkanaście dni, ale przez problemy w postprodukcji (tak, ucieszyłem się – nie trzeba było zmieniać kategorii wiekowej na PG-13) film można już obejrzeć w sieci w wersji DVD. Zapraszam na recenzję!


The Expendables / Niezniszczalni (2010)
OniryzMovie ocenia: ★★★★★★★☆☆☆
Pierwsze słowo jakie ciśnie mi się na usta myśląc o tej produkcji to „niestety”. Zrealizowane z wielkim rozmachem kino akcji stylizowane na to co znamy z końca lat 80’ i początku 90’ poza zawrotnym tempem i drętwymi dialogami nie wnosi nic nowego i chyba to jest plus tego filmu. Dostajemy wszystko czego się spodziewaliśmy w ładnym opakowaniu, ja niestety po seansie czułem niedosyt.
Niezniszczalni to wszystko co najlepsze z kina 30 lat wstecz. Rozpoczyna się i kończy efektownymi scenami walk, strzelanin i wybuchów, lecz film jest hollywoodzką wydmuszką – fabularnie pustą i kruchą, płytką i co najważniejsze – szalenie drętwą. Nie zabrakło również kilkunastu tępych fraz i nieśmiesznych żartów, które pięknie oddają filmy z Arnoldem czy właśnie Stallonem dekady temu.
Plusem jest niewątpliwie montaż i muzyka, zdjęcia są naprawdę niezłe, a możliwość zobaczenia tylu gwiazd i „gwiazd” w jednym filmie dla fanów takiej rozrywki to naprawdę ogromna radość. 
Reżyserem i scenarzystą jest sam Sylvester Stallone, który w filmie gra główne skrzypce – na stare lata pokazał, że potrafi i dzięki dobrym negocjacją z wytwórnią postawił na kategorię wiekową R – czyli tak jak powinno być przy tego typu filmach. 
Trochę za długi, pod koniec nużący film dostałby u mnie 8/10 gdyby nie ta pustka między kilkunastoma pierwszymi minutami, a finałową batalią. 

The Expendables 2 / Niezniszczalni 2 (2012)
OniryzMovie ocenia: ★★★★★★★★☆☆
Część druga, tak jak to mawia Bay: ma być więcej, mocniej, szybciej, głośniej – i tak właśnie jest. Seniorzy pokazują jak powinno wyglądać kino akcji. Genialne sceny strzelanin, kultowe teksty z ogromną dozą humoru (nie to co w jedynce) oraz naśmiewanie się z siebie nawzajem mrugając co chwilę do widzów. Kilku wyczekiwanych aktorów gości w drugiej części, a jakby tego było mało to jeszcze żart z Chuckiem Norrisem we własnej osobie. Piękny sequel, co ciekawe o wiele lepszy od filmu z 2010 roku. Tej części nie miałem praktycznie nic do zarzucenia, ponieważ przez calutki seans uśmiechałem się jak głupi. Może wszystko było nad wyraz komediowe, tragiczne sceny były tylko przerywnikami wystrzałów i głupiutkich tekstów z ust Willisa, Arnolda czy  Terry’ego Crewsa.

The Expendables III / Niezniszczalni III (2014)
OniryzMovie ocenia: ★★★★★★★☆☆☆
Mam problem z tą częścią gdyż trafia w jakości pomiędzy pierwszą, a kontynuacją mimo kategorii wiekowej PG-13. Dostajemy ogrom nowych (starych) twarzy, jest Banderas, genialny Wesley Snipes, Mel Gibson i niezastąpiony Harrison Ford, ale tak jakby ich w tym filmie nie czuć. Nie mają swoich tekstów, nie masakrują przeciwników i nie porywają. Wielkim minusem dla mnie było pojawienie się nowych młodych aktorów „kina akcji”. Odwrócenie kota ogonem spowodowało, że marka w moich oczach straciła ducha tamtejszych dekad i zmieniła się w kolejny mega konsumpcyjny kawałek powszechności i tworzenia filmu „aby było” i „aby kasa się zgadzała”. Wszyscy wiemy, że po to były poprzednie części, ale one miały to coś, ten pomysł zebrania staruszków i pokazania, że dają radę w takim filmie jeszcze wystąpić. Dodanie młodych, niemrawych postaci (Victor Ortiz, Kellan Lutz – BOŻE WIDZISZ I NIE GRZMISZ) u boku takich sław jak Grammer, Gibson czy Ford to nieporozumienie. Każdy z bohaterów poprzednich części ma osobowość, umiejętności i charyzmę, a ta młoda ekipa kilku aktorów dla mnie jest po prostu nijaka i nazywana zbiorowo „młodymi”.
Film ma oczywiście plusy, świetne sceny, cudne pojedynki i muzykę, ale słabych stron jest również trochę. Więcej nie zdradzę ponieważ faktycznie jest przed premierą, a nadmienienie chociażby scen z czołgami lub więziennym pociągiem byłoby niewybaczalne.

autor: Maciej Wojtoń
edycja: Laura Zgoda
Więcej o filmach/serialach/nowościach dowiesz się na FanPage'u OniryzMovie

Brak komentarzy: