środa, 17 września 2014

#349 Moje wakacje: 7 filmów lipca

Wakacje się skończyły, a dla mnie szczerze powiedziawszy dopiero się zaczęły. Nareszcie mam dwa tygodnie wolności i mogę trochę ruszyć OniryzMovie bo się od początku sierpnia przykurzył. Wiele czynników złożyło się na to, że nie pojawiła się ani jedna recenzja i chyba odpowiedzialność spada tylko i wyłącznie na mnie (bo jak się samemu nie przypilnuje to sami wiecie jak jest). Nie ma co się spowiadać, ruszam z 7 filmami sierpnia, które miałem okazję obejrzeć i które są nietypowe. Zapraszam!

Drive Hard (2014)
OniryzMovie ocenia: ★★★☆☆☆☆☆☆☆
Bardzo lubię Thomasa Jane’a, a Johna Cusacka to już uwielbiam lecz mój sentyment do tych dwóch, jakby nie było, bardzo dobrych aktorów (sprawdźcie filmografię) nie może wpłynąć na ocenę filmu, który jest po prostu tragiczny. Obaj panowie od lat tracą aktorską formę i wybierają coraz to gorsze produkcje, Drive Hard był kolejnym strzałem w stopę (jak nie wyżej).
Brak jakiegokolwiek pomyślunku odnośnie fabuły, zlepek irracjonalnych scen, drętwe dialogi, a jakby tego było mało to sceny akcji nie są ani trochę emocjonujące. Suchary, wszystko wymuszone i po prostu słabe, nie mówiąc już o marnej, powtarzającej się w tego typu filmach fabule. Odradzam!

Noah / Noe: Wybrany przez Boga (2014)
OniryzMovie ocenia: ★★★★★★★★★
Ten film ma tyle samo przeciwników co zwolenników, a ja jestem po stronie Aronofsky’ego i daję prawie max w mojej punktacji. Miało być kameralnie, miało być wręcz teatralnie i głęboko o psychomachii Noego, a wyszło? Religijne fantasy z wtrąceniami do Biblii, takie małe przekłamanie religijne wkurwiające rzesze ortodoksyjnych katoli(ków). Dla mnie piękny, przygnębiający obraz końca świata i walka o własne „ja”. Film można rozpatrywać na wielu frontach, od filozofii i sensu religii po nawet codzienne życie i zmaganie się z problemami dotykającymi każdego na pewnym etapie życia. Jeżeli ktoś się nie zagłębiał w ten film to i tak pozostaje on dobrym widowiskiem z genialnymi kostiumami, grą aktorską i dużą ilością (lania) wody(?).

Sabotage / Sabotaż (2014)
OniryzMovie ocenia: ★★★★★★☆☆☆☆
O Sabotażu krótko bo to szybki film. Naprawdę. Dynamiczny pełen szybkich strzelanin i efektownych scen pojedynków specjalnej brygady i niebezpiecznych handlarzy (wszystkim co popadnie). Wiele można tej produkcji zarzucić, kiepska i bardzo płytka historia o zemście, denerwujące postacie drugoplanowe i średni montaż (poza scenami strzelanin), męcząca wulgarność i "krwistość" (faktycznie niektóre sceny przesadzone) ale na pewno nie to, że ma kiepską obsadę. Arnold Schwarzenegger, Sam Worthington, Terrence Howard i rewelacyjna Mireille Enos (serial The Killing). Mimo niskiej oceny, polegam gorąco – nie tylko fanom kina akcji. 

The Zero Theorem / Teoria wszystkiego (2013)
OniryzMovie ocenia: ★★★★★★★★★
Gilliam przeszedł samego siebie i chyba nie do końca zdawał sobie sprawę, że jego najnowszy film będzie zjadliwy i prosty dla zwykłego zjadacza chleba. To film nie tyle filozoficzny co surrealistyczno metafizyczny. Naprawdę ciężko mi jest, w kilku zdaniach napisać o czym tak naprawdę ten film jest. W 100% jestem pewien ze główny bohater szuka odpowiedzi na sens ludzkiej egzystencji, wierzy on w kosmiczny porządek wszechświata. Film ma jednak wydźwięk zupełnie inny, scenografie są jakby skrawkami z gilliamowskiej Trylogii Czasu. Odczuwamy nihilistyczną teorię chaosu, a brak wielu odpowiedzi w końcu filmu sprawia wrażenie, że produkcja jest niedokończona – wprowadza jeszcze większy chaos. Mógłbym dać rękę uciąć, że wycięto z tego filmu z 2 godziny tłumaczące wiele wątków. Jest w nim tyle symboliki, że Matrix może się schować, sam reżyser chyba nie do końca wiedział co robi z rekwizytami. Mega ciężka produkcja ale za to wprowadzająca w trans a la LSD za cenę o wiele niższą niż czarnorynkowy narkotyk. Proste spostrzeżenie, główny bohater  Qohen Leth – Kohelet, przypadek – nie sądzę.

Video Games: The Movie (2014)
OniryzMovie ocenia: ★★★★★★★★☆☆
Nie ma co się rozpisywać, bardzo dobry dokument. Rozpoczynamy przygodę z grami video od ich samego początku I powolutku śledzimy rozwój technologii, platform oraz historie pomysłodawców. Jeżeli ktoś ma lat 25+ i grywał za młodu na konsolach telewizyjnych albo pamięta czasy PCtowego Mortal Kombat czy Diablo to film jest jak najbardziej dla niego. Polecam, gorąco polecam.

The Angriest Man in Brooklyn / Choleryk z Brooklynu (2014)
OniryzMovie ocenia: ★★★★★★☆☆☆☆
Cóż za ironia? Robin Williams w filmie o umierającym na raka choleryku, który miał premierę kilka miesięcy przed samobójstwem aktora? Tragiczne, czyż nie? Film średni, ani śmieszny, ani dramatyczny po prostu bez smaku, tak jak Kunis czy Dinklage w tym czymś. Nakręceni na oglądanie wszystkiego w czym wystąpił Robin, odradzam.

Why We Ride / Co nas kręci (2013)
OniryzMovie ocenia: ★★★★★★★☆☆☆
Dokument o motocyklach. Bardzo amerykański i bardzo ogólny, wiele rozmów z fanami dwóch kółek ma charakter bardzo ogólny i bardziej biograficzny niż motocyklowy. Misz-masz motocyklowy o lekkim zabarwieniu pro-amerykańskim. Jak to dobrze być motocyklistą w US. Mimo długości produkcji i braku wyjątkowości – można obejrzeć.
autor: Maciej Wojtoń
edycja: Mr Nollaig

1 komentarz:

BarT pisze...

Z tej paczki widziałem Noe, który jest dla mnie naprawdę mocnym kinem. Widziałem też Sabotaż, ale dla mnie ten film to nieporozumienie. Głupia fabuła itd. Nie zgadam się co do stwierdzenia, że Mireille Enos była rewelacyjna. Była tragiczna...